22/10/2015

Bezpieczna i komfortowa instalacja elektryczna.

By grawertop

łacznik schodowyBezpieczeństwo oraz komfort w przypadku eksploatacji instalacji elektrycznych to zdecydowanie dwie najważniejsze kwestie, na jakie należy tutaj zwrócić szczególną uwagę. Chodzi nam przecież o to, aby codzienna eksploatacja elektryczności oraz wszystkich sprzętów domowych napędzanych prądem elektrycznym, sprawiało nam tylko i wyłącznie przyjemność, a nie napędzało nowych problemów i utrudnień. Dlatego też, warto tutaj przyjrzeć się swojej domowej instalacji i zastosowanym w niej rozwiązaniom, w celu sprawdzenia wszystkich miejsce, w których można będzie to i owo poprawić. Zobaczmy zatem, gdzie najczęściej znajdują się najmniej ekonomiczne rozwiązania, obarczone największym poziomem braku komfortu i bezpieczeństwa, aby skutecznie je wyeliminować.

Oświetlenie klatki schodowej.

Oświetlenie na klatce schodowej zawsze było dość skomplikowanym zagadnieniem, bowiem trzeba tutaj zagwarantować sobie możliwość świecenia i gaszenia światła niezależnie od tego, w której strony przełączymy włącznik. Tutaj niezbędny do zastosowania będzie odpowiedni łącznik schodowy, przez który przeprowadzony są dwa obiegi elektryczne, dzięki czemu niezależnie od położenia przełącznika zawsze będziemy mogli włączyć światło. Zasada działania jest tutaj stosunkowo prosta. Kiedy na jednym końcu obiegu (punkt A) włączamy światło, podprowadzamy prąd do żarówek jednym obiegiem (obieg I), kiedy zaś na drugim końcu (punkt B) przełączymy włącznik, obieg (I) zostanie przerwany, a z jednej strony włączony drugi obieg (II). Teraz wystarczy znów w pierwszym punkcie (A) przełączyć włącznik, aby załączyć obieg I i włączyć światło. Czyli reasumując, mamy dwa obiegi prądu, i tylko w momencie, kiedy obydwa włączniki przepuszczają prąd tym samym obiegiem, będziemy mieli oświecone światło, w przeciwnym przypadku światło będzie wyłączone. Jest to wyjątkowo korzystne i komfortowe rozwiązanie, toteż warto wdrożyć je na swojej klatce schodowej, dzięki czemu zapewnimy sobie o wiele wyższy poziom wygody eksploatacji elektryczności w naszym domu.

Montaż instalacji.

puszka podłogowa 2Jeszcze do niedawna, jakiekolwiek kostki i rozgałęzienia prądu montowane były tylko i wyłącznie w ścianach, natomiast obecnie, coraz częściej stosowane są tutaj odpowiednie puszki podłogowe. Obecnie można bardzo często spotkać się z zastosowaniem puszek podłogowych nie tylko w kwestii samej instalacji elektrycznej, ale także w kwestii montowania w nich na przykład gniazdek i przełączników prądowych, co w niektórych przypadkach może się okazać niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Trzeba przede wszystkim przyznać, iż jest to niesamowicie wygodne na przykład w obiektach przemysłowych, wobec czego też, warto o takich rozwiązaniach pomyśleć, kiedy będziemy przygotowywać projekt instalacji elektrycznej, bowiem trzeba to przecież zaplanować już na tym etapie, abyw trakcie budowy obiektu tego typu kwestie były uwzględnione i budowa przeprowadzona była w sposób umożliwiający montaż puszek podłogowych.