01/11/2019

Czy warto całą łazienkę wykończyć w marmurach?

By grawertop

Wykończenie pomieszczenia łazienki jest bardzo wymagającym zadaniem, bowiem tutaj nie możemy sobie pozwolić na zastosowanie każdego typu materiału. Przede wszystkim jest to pomieszczenie bardzo narażone na kontakt z wodą oraz parą wodną. Wobec tego też, materiał do jej wykończenia powinien bardzo dobrze radzić sobie w tak trudnych warunkach. Najczęściej stosowane są tutaj więc wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne, aczkolwiek w ostatnim czasie, na popularności zyskują płytki wykonywane z marmuru. Jest to naturalny kamień, które parametry techniczne, doskonale sprawdzają się w takich właśnie warunkach. Warto więc sprawdzić, czy łazienki zrealizowane w marmurze będą dobrym pomysłem?

Zalety marmuru w przypadku pomieszczenia łazienki.

Oczywiście marmur to przede wszystkim materiał szalenie estetyczny, którego wdrożenie jako wykończenia w danym pomieszczeniu, przyniesie znaczny wzrost jego estetyki. Przeglądając zaś wszystkie łazienki zrealizowane w marmurze odniesiemy wrażenie iż są to wnętrza szalenie wręcz eleganckie. Można nawet powiedzieć, iż jest to najwyższy poziom estetyki, jaki możemy w tym zakresie osiągnąć. Niemniej jednak, warto tutaj także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, które sprawiają, iż marmur tak doskonale sprawdza się jako materiał do wykańczania wnętrz w pomieszczeniu łazienki. Otóż jest to materiał naturalny, a co za tym idzie, charakteryzuje się właściwościami, jakie mają naturalne kamienie. Jest bardzo odporny na działanie wody, toteż zaparowana łazienka nie będzie mieć negatywnego wpływu na jego trwałość. Poza tym jest także bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczającym rozwiązaniem jest stosowanie klasycznych środków czystości, które stosujemy na co dzień w naszym domach. Regularnie zaś, warto zastosować odpowiednie impregnaty do marmuru, które będą zapobiegać osadzaniu się na jego powierzchni kamienia z twardej wody.

Jednym słowem jest to materiał idealny wręcz do zastosowania w pomieszczeniu łazienki, sprawdzający się doskonale w tak trudnych warunkach zabudowy.

Elementy wykończenia łazienki z marmuru.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie całej łazienki w marmurach, niemniej jednak, z racji bardzo wysokich kosztów, nie zawsze będzie to możliwe i realne do przeprowadzenia. Najczęściej jednak, realizowane są marmurowe posadzki, oraz ściany płatkowane marmurem. Jest to bowiem podstawowe wykończenie wnętrza łazienki, gwarantujące nam zabezpieczenie ścian i podłóg przed negatywnym działaniem wilgoci, której w łazienkach będziemy mieć bardzo dużo. Bardzo często w łazienkach pojawiać się także będą marmurowe zlewy, parapety okienne oraz kompletne zabudowy armatury łazienkowej. Niezależnie jednak od tego, jaki element wykończenia z marmuru zastosujemy, z całą pewnością zyskamy przede wszystkim na estetyce wystroju łazienki. Marmur jest jednym z najbardziej eleganckich i stylowych rozwiązań w każdym pomieszczeniu, toteż w łazience, będzie spisywać się dokładnie tak samo dobrze.