01/04/2018

Domowa instalacja elektryczna a bezpieczeństwo użytkowania.

By grawertop

kanał instalacyjny2_cablomax_468x499Jednym ze zdecydowanie najważniejszych aspektów domowej instalacji elektrycznej, jest bez wątpienia kwestia bezpieczeństwa jej eksploatacji. Jakby przecież nie patrzeć, to z prądem elektrycznym nie ma żartów, a jakiekolwiek nieprawidłowości montażu instalacji mogą skończyć się bardzo tragicznie w skutkach. W najlepszym razie będziemy mieli spore zniszczenia. Można tego wszystkiego jednakże uniknąć poprzez skrupulatne przestrzeganie wytycznych w zakresie bezpieczeństwa montażu instalacji elektrycznych, oraz poprzez stosowanie sprawdzonych i atestowanych elementów instalacji. Pozwoli nam to uniknąć zagrożeń, a z całą pewnością ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do minimum.

Dobór elementów instalacji elektrycznej.

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie tutaj w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wszystkie elementy instalacji elektrycznej i ich poziom bezpieczeństwa. Każde gniazdko, łącznik, przewód, bezpiecznik oraz cała tablica rozdzielcza, powinny posiadać niezbędny atest bezpieczeństwa, co będzie dla nas gwarancją, iż sprzęt został wyprodukowany bardzo starannie, a do tego bardzo skrupulatnie sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa eksploatacji w domowych instalacjach elektrycznych. Warto tutaj także podkreślić, iż szczególną rolę w tym przypadku odgrywać będą gniazda domowej instalacji elektrycznej, bowiem to za ich pośrednictwem będziemy mieć kontakt z elektrycznością. Dobre gniazdka będą posiadać atest bezpieczeństwa, a także będą wyposażone w stosowne zabezpieczenia. Obecnie standardem jest zabezpieczenie polegające na zaślepkach, utrudniających wkładanie różnych przedmiotów do gniazdka. Nawet elektryk nie będzie w stanie włożyć do kontaktu swojego tradycyjnego śrubokrętu próbówki, którym będzie sprawdzać czy w gniazdku jest prąd. Do tego typu gniazdek jedyne co można włożyć to wtyczkę, toteż chcąc sprawdzić napięcie w takim gniazdku, trzeba będzie wyposażyć się we wtyczkę zakończoną kostką na której będziemy mogli sprawdzać prąd.

Bezpieczeństwo wykonania instalacji.

Drugą, bardzo ważną w tym przypadku kwestią będzie rzecz jasna bezpieczeństwo wykonania instalacji elektrycznej. Tutaj także nie ma miejsca na jakiekolwiek półśrodki. Tutaj najlepiej skorzystać z usług fachowca z niezbędnymi uprawnieniami, który zagwarantuje nam prawidłowy montaż wszystkich elementów, oraz ich dobór, zapewniający maksymalny poziom bezpieczeństwa eksploatacji. Bardzo dobrze będzie jeśli wcześniej będziemy mieć przygotowany przez inżyniera elektryka projekt instalacji, który dokładnie będzie wskazywać wszystkie parametry poszczególnych przewodów oraz bezpieczników, co pozwoli montażyście, stosować się do konkretnych, z góry ustalonych wytycznych. Pozwoli nam to na zagwarantowanie sobie maksymalnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przyszłej eksploatacji instalacji elektrycznej w naszym domu, co przecież powinno być dla każdego z nas kwestią o najwyższym priorytecie.