29/12/2018

Drzwi wejściowe – na co zwracać uwagę przy wyborze

By Sławek

drzwi wejścioweDrzwi wejściowe to wizytówka domu. Kupując drzwi wejściowe nie warto oszczędzać na designie. Co prawda dobrze jest wybrać model klasyczny o ponadczasowym wyglądzie, który będzie pasować zarówno dziś jak i za lat dziesięć do wnętrza domu, to przede wszystkim drzwi muszą być funkcjonalne, trwałe, bezpieczne. Przeglądając ofertę producentów drzwi wejściowych zwrócić uwagę należy na wielkość drzwi. Zbyt duże mogą przytłoczyć front domu, wejścia. Warto zachować proporcje bryły domu i drzwi, niemniej zbyt małe drzwi frontowe to szereg problemów. Przez drzwi nie tylko wchodzimy i wychodzimy, ale również przenosimy przez drzwi meble, zakupy itp. By wygodniej było wnieść rzeczy większych gabarytów warto wybrać drzwi wejściowe dzielone na dwa skrzydła.

Ozdobne i nie tylko

Projektowanie wnętrz musi uwzględniać drzwi wejściowe które łączą dwa światy wnętrza i tego co na zewnątrz. Często można wykorzystać element funkcjonalny drzwi również jako dekorację. Zdarza się iż drzwi wejściowe przytłaczają wnętrze swym ogromem i jednolitością, dlatego dobrze jest wybierać modele mające w sobie element ozdobny jak chociażby przeszklenie. Współczesne szyby nie stanowią w drzwiach zagrożenia włamaniem, jak również nie powodują, iż drzwi będą nieszczelne i zimne. Za to przeszklenie może stanowić formę dekoracji, jak również być pomocne w tym by do ciemnego wiatrołapu wpadał choćby niewielki słup światła, poświata światła dziennego. Ostatecznie również przeszklenie może stanowić formę judasza.

Solidne wykonanie

Ważne jest solidne wykonanie drzwi. Nawet jeśli projektant wnętrz skłania nas do wyboru drzwi ładniejszych wizualnie nie warto ulegać wyglądowi. Bezpieczeństwo, trwałość powinny być na pierwszym miejscu. Nie chodzi o to by drzwi wejściowe były pancerne i nie do pokonania, jednak nawet formalne wymogi ubezpieczyciela skłaniają do wyboru drzwi o określonym poziomie zabezpieczeń antywłamaniowych. Prócz zabezpieczeń drzwi winny być odporne na warunki atmosferyczne, oraz eksploatacje. Nie mogą opadać, ani też skrzypieć, co więcej nie powinny się wgniatać, blaknąc itp. Niestety drzwi z tańszych półek cenowych właśnie takie problemy sprawiają.

Rozważny wybór

Kiedy samodzielnie dobieramy elementy wyposażenia naszego domu a projektowanie wnętrz ograniczamy do wizualizacji w programie internetowym mimo wszystko dobrze się poradzić osób bardziej doświadczonych. Pewnym tropem są sprzedawcy, którzy mogą nas wesprzeć w porównaniu drzwi różnych producentów, ich jakości i funkcjonalności, jak i ceny. Najbardziej wartościowe są jednak opinie użytkowników. Czasem nie przychodzi nam do głowy co takiego w drzwiach może być problemem eksploatacyjnym, tymczasem bywają to drobiazgi jak listwy, czy zagłębienia.