30/03/2016

Dyskopatia – objawy, przyczyny i leczenie choroby

By grawertop

kwiaty-białe-mak_2172789Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Jest to pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Kręgi i krążki międzykręgowe składają się na nasz kręgosłup, kręgi są twarde, dyski natomiast miękkie, i to one stanowią funkcje amortyzatora. Obie składniowe kręgosłupa mogą jednak z czasem ulec zmianom zwyrodnieniowym, uciskając na korzenie nerwów rdzeniowych, na sam rdzeń kręgowy lub inne struktury kanału rdzeniowego, i wtedy wynikiem bardzo często jest ból. Jakie są objawy dyskopatii, jak ją leczyć oraz jak zapobiegać?

Objawy dyskopatii

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa. Dyskopatia lędźwiowa objawia się bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, a ból ten następnie promieniuje do kończyn dolnych. Pojawiają się drętwienia oraz napięcie mięśni przykręgosłupowych, wszystko to powoduje dyskomfort, ale także ruchomość. Inne objawy to między innymi niedowłady nerwów kończyny dolnej, osłabienie mięśni stopy i podudzia, czy zaburzenie czucia w kończynach dolnych. Może dochodzić także do zaburzenia potencji i libido, a także zaburzeń zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu.

Jak zapobiegać dyskopatii?

Dyskopatia jest chorobą, na którą cierpi coraz więcej osób, w tym także młodych. Wystarczy jednak zmienić kilka nawyków w swoim życiu, które mogą wykluczyć zapadnięcie na tą chorobę, lub zmniejszyć ryzyko zachorowania. Czego należy się więc wystrzegać?

  • nie należy przenosić lub przesuwać ciężarów bez zachowania odpowiedniej techniki
  • należy walczyć ze skoliozą jeżeli występuje
  • należy nie dopuszczać do otyłości, a w razie wystąpienia należy ją leczyć
  • unikanie długotrwałego i mało ergonomicznego obciążenia kręgosłupa
  • zbyt małej aktywności fizycznej
  • palenia tytoniu

Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii rozpoczyna się od odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup oraz rehabilitacji. Wprowadza się również leczenie farmakologiczne objawowe. Jeżeli leczenie nie skutkuje, w niektórych przypadkach wykonuje się mało inwazyjne techniki dekompresji laserowej lub termicznej oraz termonukleoplastykę, czyli zabiegi naprawcze. Jeżeli powstała przepuklina jądra miażdżystego lub utworzył się wolny fragment pod więzadłem lub w kanale kręgowym, koniecznie jest wprowadzenie endoskopowej operacji. Istnieją także inne opcje leczenia, jak naturalna terapia dyskopatii która opiera się na zastąpieniu leków ziołami, z których robi się okłady. Warto zainteresować się taką opcją leczenia, ponieważ jest ona zdrowsza. Oprócz tego, należy brać naprzemiennie zimne i ciepłe prysznice, następnie w uzgodnieniu z lekarzem warto rozpocząć uprawianie sportu który wzmacnia kręgosłup jak basen.