11/09/2019

Efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków mieszkalnych.

By grawertop

Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych stanowi bardzo ważną kwestię, której należy poświęcić szczególną uwagę. Tym bardziej obecnie, kiedy stoimy na granicy katastrofy klimatycznej, powodowanej, nadmiernym spalaniem paliw kopalnych, emitujących ogromne ilości CO2 do atmosfery. Dlatego też, należy jak najszybciej zastępować nasze kotły grzewcze na węgiel i inne paliwa kopalne rozwiązaniami bardziej ekologicznymi. Jednym z takich rozwiązań mogą się okazać pompy ciepła, które zdobywają coraz większą popularność. W połączeniu z wentylacją mechaniczną oraz systemem rekuperacji jest to bardzo efektywny system grzewczy o niskich kosztach i zerowym zanieczyszczaniu środowiska.

Dlaczego pompy ciepła?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie ani prosta ani jednoznaczna. Przede wszystkim dlatego, iż pompy ciepła niestety nie sprawdzą się w każdym budynku. Jest to dość wydajne źródło ciepła, jednakże w starszych budynkach, o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, które ponadto nie są ocieplone, niestety pompy ciepła pochłoną majątek w sezonie grzewczym. Będą one za to bardzo dobrze sprawdzać się w budynkach energooszczędnych, gdzie ciepła nie potrzeba aż tak wiele do ogrzewania budynku czy też c.w.u.

W większości przypadków rozwiązaniem najłatwiejszym do wdrożenia będą powietrzne pompy ciepła. Są to urządzenia, które pobierają ciepło z otoczenia i przekazują je do czynnika grzewczego. Następnie jest on dodatkowo podgrzewany elektrycznie do zadanej temperatury.

Jeszcze lepszym poziomem efektywności mogą się poszczycić gruntowe pompy ciepła, które jednak wymagają większych nakładów inwestycyjnych. W tym bowiem przypadku trzeba wykonać odwierty, jednakże czynnik grzewczy jest ogrzewany wstępnie w sposób stabilny i zawsze do tej samej temperatury, bowiem pod powierzchnią ziemi jest ona stabilna.

Generalnie rzecz więc ujmując, pompy ciepła Wadowice mogą się okazać dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek trzeba tutaj nowoczesnych technologii, które będą się wzajemnie uzupełniać, aby koszty eksploatacji nie przekraczały naszych możliwości finansowych.

Dodatkowa wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Pompa ciepła będzie jeszcze bardziej efektywnym rozwiązaniem w połączeniu z wentylacją mechaniczną wraz z systemem rekuperacji. Nie dość że zapewnimy sobie stała wymianę powietrza wewnątrz budynku, co zagwarantuje nam świeżość i korzystny mikroklimat, to jeszcze dzięki rekuperacji będziemy mogli skutecznie odzyskiwać ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz. Dobra wentylacja mechaniczna w Bielsku Białej będzie więc rozwiązaniem bardzo pożądanym w przypadku zastosowania pompy ciepła. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zawsze tutaj dobry poziom izolacji i ocieplenia budynku. Tak aby jego zapotrzebowanie energetyczne stało na stosunkowo niskim poziomie.