31/03/2017

Ekologia a ochrona roślin ogrodowych.

By grawertop

przydomowy ogródOchrona roślin ogrodowych to bardzo poważny temat, bowiem jeśli nie będziemy stosować odpowiedniego zabezpieczenia, nasze rośliny mogą paść ofiarami szkodników lub też różnorodnych chorób. Trzeba się tutaj więc odpowiednie zabezpieczyć i regularnie stosować skuteczne środki ochrony roślin, których zadaniem będzie zwalczanie wszelkich zagrożeń. Trzeba tutaj jednakże pamiętać o tym, iż w zdecydowanej większości będą to środki czysto chemiczne, co sprawia zagrożenie także dla nas samych podczas ich stosowania, jak również dla naszych roślin i gleby. Trzeba tutaj więc umiejętnie korzystać z tych substancji, lub też z góry przerzucić się na nieco kosztowniejsze, ale za to w pełni ekologiczne środki ochrony roślin.

Wpływ środków chemicznych na rośliny i glebę.

Nie da się ukryć, iż w zdecydowanej większości przypadków, chemiczne środki ochrony roślin mają negatywny wpływ także na same rośliny oraz na glebę. Co prawda skutecznie zwalczają choroby i szkodniki, jednakże nieumiejętne ich stosowanie może stać się Bronia obosieczną i doprowadzić do niepotrzebnych zniszczeń w ogrodzie. Dlatego też, w przypadku, kiedy nie mamy pewności co do stosowania poszczególnych środków, ani też nie dysponujemy niezbędną wiedzą i doświadczeniem, warto zastosować ekologiczne środki ochrony roślin, które nie wywierają negatywnego wpływu na rośliny oraz na środowisko. Tego typu substancje mogą być stosowane w każdym niemalże przypadku, choć trzeba przyznać, iż nie zawsze będą charakteryzować się takim samym poziomem skuteczności. Jednakże gwarantują wyższe bezpieczeństwo, toteż w większości przypadków będą rozwiązaniem o wiele lepszym, z którego zawsze warto skorzystać. Nawet pomimo tego, iż z w większości są one o wiele bardziej kosztowne niż tradycyjne, chemiczne środki ochrony roślin.

O czym warto pamiętać?

W przypadku stosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin, warto także pamiętać o kilku kwestiach, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi stratami. Bardzo wiele z tych substancji nie powinno być stosowanych w przypadku świeżo wysianych roślin i młodych sadzonek. Wywierać one będą negatywny wpływ także na nasiona trawy, toteż nie warto ich stosować na dopiero co założonym trawniku, gdyż zbyt szybko może się okazać, iż nasza trawa nie wyrośnie tak jak tego oczekiwaliśmy. Tutaj o wiele lepszym rozwiązaniem jest odczekanie kilku tygodni aż trawa wzrośnie a korzenie każdego źdźbła ustabilizują się w podłożu, dzięki czemu nie będziemy w stanie wyrządzić już zbyt wielkiej krzywdy, szczególnie jeśli zastosujemy ekologiczne środki ochrony roślin. Jednym słowem trzeba tutaj troszkę wiedzy i rozsądności podczas stosowania wszelakich środków ochrony roślin, gdyż w przeciwnym przypadku, bardzo łatwo można doprowadzić do sytuacji, w której niestety zamiast pomóc naszym roślinom wyrządzimy im jeszcze większą krzywdę.