01/06/2016

Funkcjonalność czapki myśliwskiej.

By grawertop

sniperCzapka myśliwska to jeden z nieodłącznych elementów wyposażenia każdego z myśliwych, a pełni ona całkiem ważną funkcję zapewniając myśliwemu odpowiednie zabezpieczenie. Mamy rzecz jasna do czynienia z wieloma różnymi czapkami, wobec czego też, bardzo często trudno będzie dokonać właściwego wyboru, a uzależniony on będzie przede wszystkim od warunków panujących na polowaniu. Dlatego też doświadczeni myśliwi posiadają w swoim wyposażeniu nieco więcej niż jedną czapkę, zapewniając sobie tym samym możliwość manewru w zależności od panujących danego dnia warunków atmosferycznych podczas polowania. Zobaczmy wobec tego, jak to wszystko wygląda w praktyce, oraz gdzie kupić dobrej jakości czapkę myśliwską, która zagwarantuje nam odpowiedni poziom funkcjonalności.

Rodzaje czapek myśliwskich.

W zależności od warunków atmosferycznych panujących danego dnia na polowaniu, niezbędna będzie do zabrania ze sobą inna czapka. Poniżej postaramy się pokazać podstawowe rodzaje warunków pogodowych oraz typy czapek myśliwskich, jakie w danym przypadku będą zapewniać największy komfort myśliwemu.

  • Warunki zimowe – tutaj z reguły stosowane są czapki zapewniające ochronę uszu, czyli czapki wykonane na wzór standardowych, aczkolwiek z lepszych jakościowo materiałów, oraz czapki uszanki. Można się także spotkać z zastosowaniem kominiarek, które zapewniają dodatkową ochronę ust i nosa przed zimnem. Coraz większą popularnością cieszą się także dżokejki z dodatkowymi nausznikami, stosowane w przypadku nieco mniejszych mrozów.
  • Warunki deszczowe – w tym przypadku stosowane są czapki dżokejki lub też kapelusze z dużym rondem. W przypadku dżokejek, posiadają one z tyłu specjalną, dodatkową płachtę zrzucaną na zewnętrzną część kurtki. Dzięki takim rozwiązaniom, deszcz nie będzie się lał za kołnierz ani też prosto w oczy, co ułatwia znacznie prowadzenie polowania.
  • Warunki słoneczne – w takich okolicznościach najlepszym rozwiązaniem będą rzecz jasna standardowe dżokejki, zapewniające zasłonięcie twarzy przed słońcem, co będzie szczególnie istotne, w przypadku oddawania strzału.

Wybór odpowiedniej czapki myśliwskiej.

Generalnie będzie on uzależniony od warunków, ale także od preferencji samego myśliwego, bowiem jeden będzie wolał kapelusz, a drugi z kolei dżokejkę z dodatkowym kapturem. Wszystko będzie więc uzależnione od indywidualnych upodobań danego myśliwego. Obecnie na rynku pojawiła się też, zupełnie nowa oferta czapek dla myśliwych wobec czego mamy w tym zakresie jeszcze większy wybór, a co za tym idzie, możemy dowolnie dopasować odpowiednią czapkę do naszych upodobań i gustu. Niemniej jednak najważniejsza pozostaje tutaj funkcjonalność czapki myśliwskiej, wobec czego to na tym aspekcie powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności podczas wybierania czapki, a dopiero potem zwracać uwagę na jej stylistykę i dopasowanie do reszty ubioru.