04/12/2013

Gdzie znajdziemy dobrą winiarnię?

By grawertop

wino Sike Tamas Egri Sauvignon Blanc 2011Wizyta w winiarni to bardzo dobry pomysł na spędzenie sobotniego wieczoru, tym bardziej iż w naszej polskiej kulturze nieco podupadła tradycja spożywania tego wyjątkowego trunku. Warto jednak od czasu do czasu skorzystać z uroków winiarni, tym bardziej iż naukowe badania dowodzą, iż umiarkowane spożywanie napojów winnych może mieć bardzo dobry wpływ na stan naszego zdrowia. Przede wszystkim trzeba jednak powiedzieć, iż wino było w celach zdrowotnych spożywane już w czasach starożytnych, zaś literatura opisująca dzieje średniowieczne także nie skąpi szczegółów z tego zakresu. Mimo iż ówcześnie nieco opacznie rozumiano pojęcie umiarkowanego spożycia, a mianowicie regularnie i systematycznie upijano się winem w sztok, twierdząc iż to dla zdrowotności.

Dobra winiarnia.

Po czym możemy rozpoznać dobrą winiarnię, nie każdy z cała pewnością wie, wobec czego warto tutaj kilka słów wyjaśnienia przedstawić wszystkim bardziej zainteresowanym zagadnieniem. Otóż W dobrych winiarniach na próżno będziemy szukać popularnych tanich win, sikaczy, oraz win, z niskiej półki cenowej, bowiem tutaj trzeba nastawić się na poprawne zrozumienie pojęcia umiarkowanego spożycia, co ułatwia nam wysoki pułap cenowy. Po prostu urżnięcie się za pomocą markowego i kosztownego wina jest wyjątkowo nieekonomiczne. Tego rodzaju trunki faktycznie służą do delektowania się smakiem oraz korzystnego wpływania na stan naszego zdrowia. Jednym z przykładowych lokali gastronomicznych nastawionych na dobrej jakości wino, jest warszawskie bistro Zuzu w którym bez trudu możemy załapać się na rzadko spotykane wina z bardzo odległych miejsc. Nie natrafimy tutaj natomiast na pospolite wina, które można zakupić w pierwszym lepszym sklepie, tudzież w żabce za rogiem. Rzecz jasna winiarni tego rodzaju w naszym kraju jest o wiele więcej, aczkolwiek trzeba będzie samodzielnie dobrze sobie poszukać, aby potem nie zarzucać autorowi niniejszego wywodu nieudolności i podawania niesprawdzonych i nierzetelnych informacji, czy też wręcz pisania dziwnych elaboratów pod wpływem tanich win.

To bardzo kosztowne hobby.

Musimy tutaj także powiedzieć sobie, iż dobre wino to kosztowna sprawa, toteż chcąc się zająć smakowaniem wszelkiego rodzaju trunków tego typu, warto zatrudnić się na dodatkowy etat, zamiast bezskutecznie prosić szefa o kolejną podwyżkę na hobby. Od siebie dodać muszę iż jest to jednak ciekawa sprawa, szczególnie jeśli zdecydujemy się na kosztowanie win w różnorodnych winiarniach, bowiem można nie tylko realizować swoją pasję, ale przy okazji zwiedzić nieco świata w poszukiwaniu lokali z dobrym, markowym winem. A ile człowiek zdrowia się przy tym nabawi to już zupełnie inna sprawa.