geowłóknina ochronna P
23/01/2023

Geowłóknina ochronna P.

By grawertop

W niektórych przypadkach konstrukcji budowlanych, konieczna do zastosowania będzie geowłóknina ochronna P. Jest to specyficzny rodzaj materiału geosyntetycznego, który stosujemy w podstawowym założeniu, jako dodatkowa ochronę dla geomembran. Musimy jednakże pamiętać, iż geowłóknina ochronna P, sprawdzi się także w samodzielnym zastosowaniu. Charakteryzuje się ona bardzo dobrymi parametrami technicznymi, wobec czego, może być z powodzeniem wykorzystywana także w innych niż ochronne, zastosowaniach.

Gdzie jest wykorzystywana geowłóknina ochronna P?

Jak już wspomnieliśmy, jest ona stosowana przede wszystkim do ochrony geomembran. Często bowiem zdarza się tak, iż geomembrany mają za zadanie dodatkowe uszczelnienie danych konstrukcji budowlanych. W niektórych zaś przypadkach, niezbędne jest zastosowanie dodatkowej ich ochrony. Ma to miejsce chociażby w sytuacji, kiedy geomembraną jest wykorzystana do uszczelnienia zbiorników na substancje niebezpieczne. W takim przypadku, geowłóknina ochronna P, będzie pełnić funkcję dodatkowego jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa środowiska przed zanieczyszczeniem substancjami niebezpiecznymi składowymi w danym zbiorniku. Dobrym przykładem będą zbiorniki na wszelkiego rodzaju nawozy, czy też paliwa pochodne od ropy naftowej. Ich przedostanie się do środowiska groziłoby katastrofą, wobec czego, geowłóknina ochronna P będzie idealnym zabezpieczeniem uszczelnienia z wykorzystaniem geomembrany.

Gdzie jeszcze wykorzystywane są geowłókniny ochronne typu P?

Poza swoją podstawową funkcją ochronną dla geomembran, geowłókniny ochronne typu P są także wykorzystywane w wielu innych zastosowaniach. Charakteryzują się one bardzo dobrym poziomem wytrzymałości biologicznej oraz chemicznej. Wykazują także dobre właściwości drenujące. Jest więc wykorzystywana także przy konstrukcji systemów odprowadzania wody i innych mediów płynnych na przykład na składowiskach odpadów, w tunelach, czy też wszelkiego rodzaju zbiornikach wodnych. Generalnie, geowłóknina ochrona P, sprawdza się w dość szerokim spektrum zastosowań pełniąc funkcje filtracyjne, ochronne, separacyjne oraz drenujące. Możemy ją więc zastosować w najróżniejszych przypadkach, choć faktem jest, iż podstawowym jej zastosowaniem jest skuteczna ochrona geomembran przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Podsumowanie.

Ogólnie rzecz ujmując, geowłóknina ochronna P, to bardzo dobry jakościowo materiał geosyntetyczny o szerokim zakresie zastosowania. Jego wdrożenie w konkretnych konstrukcjach zapewnia znaczne podniesienie ich trwałości oraz odporności na różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Pozwala także osiągnąć wyższą wydajność w konkretnych przypadkach technologicznych. Można powiedzieć, iż geowłóknina ochronna P, to jeden z lepszych, stosowanych obecnie materiałów geosyntetycznych, dostępnych na naszym rynku.