21/09/2016

Jak prawidłowo wybrać lornetkę?

By grawertop

alpenoptics-shasta-85-42Wybór lornetki jest zadaniem znacznie trudniejszym niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać. Mamy przecież do dyspozycji sporo ich typów i rodzajów, o zróżnicowanych parametrach technicznych, oraz poziomie cenowym. Dlatego też, w celu dokonania prawidłowego wyboru, najważniejsze będzie określenie swoich potrzeb i zakresu zastosowania lornetki, a dopiero w stosunku do tych danych, dobieranie już właściwej lornetki. Zobaczmy w takim razie jak podejść do tej kwestii, aby zakup był udany, a lornetka spełniała nasze wszystkie oczekiwania. Sprawdźmy czym różnią się poszczególne modele lornetek i dlaczego prawidłowy wybór jest taki ważny.

Oznaczenie lornetki.

W pierwszej kolejności warto tutaj sobie powiedzieć kilka słów na temat oznaczania lornetek, stosowanego bardzo powszechnie. Jest to w zasadzie oznaczenie ustandaryzowane, wobec czego, praktycznie każdy producent będzie używać takich samych oznaczeń. Podstawowe oznaczenie składa się z dwóch cyfr rozdzielonych znakiem małego x. pierwsza cyfra określa nam krotność powiększenia lornetki (tak jest, powiększenia przez szkło powiększające a nie przybliżenia), zaś druga mówi nam o tym, jaką średnicę ma zastosowana soczewka.

Im większa pierwsza liczba tym lepszy poziom powiększenia, aczkolwiek trzeba tutaj też pamiętać, iż przy większych wartościach powiększenia będziemy mieli wyraźniejszy wpływ drgania ręki na obraz, czyli będzie on bardziej niestabilny. Lornetki lepszej jakości o dużym przybliżeniu z reguły wyposażone są więc w stabilizację obrazu.

Z kolei im większa będzie druga liczba określająca lornetkę, tym jaśniejszy obraz przy jej pomocy uzyskamy. Tak więc do eksploatacji w porze nocnej powinniśmy używać lornetek o średnicy soczewki powyżej 50mm. W przypadku obserwacji dziennych wystarczy średnica 42mm.

Właściwy wybór lornetki.

Mając na względzie powyższe informacje oraz wiedzę na temat naszych potrzeb w tym zakresie, wybór lornetki nie powinien być już niczym nadzwyczaj trudnym. Po prostu musimy dopasować parametry do naszych potrzeb, przewidywanego zastosowania i takiej lornetki poszukać. Oczywiście musimy także zwrócić uwagę na jej jakość. Tutaj trzeba także określić nasze potrzeby. W przypadku bowiem zastosowań typowo domowych, raczej nie trzeba będzie wydawać wielkich pieniędzy na wyjątkowo dobrą jakościowo lornetkę. Jeśli zaś będziemy chcieli używać lornetki zawodowo w myślistwie czy tez fotografii leśnej, lornetka raczej powinna być bardzo solidna i wytrzymała, wobec czego i jej koszt będzie zdecydowanie wyższy.

Generalnie rzecz więc ujmując, musimy do tego zagadnienia podejść z odpowiednim nastawieniem, aby zainwestowane pieniądze, nie poszły na marne. Musimy określić nasze potrzeby tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe, a następnie w stosunku do wyników, dobrać lornetkę, która będzie się sprawdzać w naszych zastosowaniach. W przeciwnym razie, albo zbyt szybko doprowadzimy do jej uszkodzenia, albo tez po prostu będzie zupełnie dla nas nieużyteczna.