12/08/2018

Klejenie z utwardzaniem UV w przemyśle.

By grawertop

utwardzanie_uv_mWszelkiego rodzaju linie produkcyjne w branży elektronicznej i elektrotechnicznej będą obecnie wyposażone w specjalne urządzenia UV, służące do utwardzania klejów. Chodzi tutaj o to, iż w branżach tych, na potęgę wręcz wykorzystywane są technologie klejenia z utwardzaniem UV, do łączenia ze sobą poszczególnych elementów elektronicznych. Jest to jedna z lepszych metod łączenia ze sobą elementów, pozwalająca na osiągnięcie dobrego poziomu jakości spoiny, przy stosunkowo krótkim czasie jej utwardzania oraz bardzo niskich kosztach jednostkowych. Warto więc przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, bowiem sprawdzać się ona będzie w wielu różnych zastosowaniach.

Prawidłowy przebieg procesu klejenia z utwardzaniem UV.

Przede wszystkim trzeba tutaj zdać sobie sprawę, iż proces ten, wymaga zachowania pewnych wytycznych, które będą zapewniać wysoki poziom jakości oraz trwałości uzyskiwanych spoin. Nie wystarczy tutaj po prostu posmarować klejem i za pomocą urządzenia UV utwardzić spoinę. Należy zachować pewne wytyczne procesowe, aby uzyskana spoina była jak najwyższej jakości. Najważniejsze wymagania w tym zakresie to przede wszystkim:

  • Klejone powierzchnie muszą być suche, czyste, odtłuszczone i pozbawione jakichkolwiek zarysowań.
  • Klej musi być rozprowadzony równomiernie a klejone elementy starannie ze sobą złożone.
  • Proces utwardzania powinien przebiegać równomiernie na całej spoinie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do jej osłabienia poprzez naprężenia wynikające z nierównego utwardzania.

Najważniejsze w tym wszystkim będzie to, aby zapewnić równomierne utwardzanie spoiny. Chodzi tutaj o to, aby przemysłowe urządzenia UV do utwardzania klejów, były zawsze w pełni sprawne i posiadały sprawne żarniki UV. w przypadku niedotrzymania tego wymogu, spoina będzie w niektórych miejscach utwardzać się szybciej i prowadzić do naprężeń, które będą z kolei osłabiać ją w miejscach, gdzie utwardzanie przebiega wolniej. W efekcie spoina będzie już wstępnie osłabiona, co nie powinno mieć pod żadnym pozorem miejsca.

Korzyści płynące z zastosowania tej technologii.

Oczywiście zastosowanie technologii klejenia z utwardzaniem promieniami UV, niesie za sobą stosunkowo sporo zalet. Najważniejsze będzie to, iż uzyskiwane spoiny, przy założeniu prawidłowego przebiegu klejenia i utwardzania, osiągnąć można trwałą i solidną spoinę o dobrych właściwościach i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Istotne jest także to, iż mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo krótkim czasem utwardzania a długim czasem żywotności. Przed utwardzeniem spoiny mamy godzinę czasu (w zależności od zastosowanego kleju mniej lub więcej), zanim klej straci swoje właściwości. Samo utwardzanie zajmuje 10-40 sekund. Duża rolę odgrywają tutaj zastosowane promienniki UV do utwardzania klejów, a w zasadzie ich moc. Im lepsza tym krótszy czas utwardzania uda nam się osiągnąć. Warto jeszcze tutaj wspomnieć o niskich kosztach wykonania jednej spoiny, czy też możliwości zastosowania tego typu technologii w procesach technologicznych na szybkich liniach produkcyjnych. Jednym słowem jest to bardzo dobra technologia, która przy zachowaniu wytycznych, zagwarantuje nam trwałe i solidne połączenie ze sobą klejonych przedmiotów.