24/09/2020

Kontrola nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych.

By grawertop

Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń mieszkalnych w ciągu dnia, to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż światło dzienne, zapewnia nam w naszych domach lepsze samopoczucie, oraz możliwość normalnej aktywności, bez konieczności stosowania oświetlenia sztucznego. Oczywiście przekłada się to na pewne oszczędności. Warto jednakże podkreślić, iż dobre usytuowanie okien w poszczególnych pomieszczeniach to jeszcze nie wszystko. Bardzo istotne jest bowiem także to, abyśmy mogli kontrolować ilość i jakość światła dziennego doprowadzanego do wnętrz pomieszczeń mieszkalnych. Mamy w tym zakresie kilka ciekawych możliwości i warto się im dość dokładnie przyjrzeć.

Jak kontrolować ilość i jakość światła wpadającego do mieszkania poprzez płaszczyznę okna?

Oczywiście w tym przypadku od razu przychodzą nam do głowy rozwiązania takie jak chociażby rolety czy też żaluzje. Niemniej jednak w wielu przypadkach, rozwiązaniem lepszym będą plisy, czy też rolety plisowane. Tego typu rozwiązanie jest wyjątkowo ciekawe, bardzo zbliżone konstrukcyjnie do rolet, jednakże o szerszym zakresie zastosowania i większych możliwościach. Trzeba tutaj bowiem podkreślić, iż plisy w Wiśle doskonale sprawdzają się także w przypadku okien o nietypowych kształtach. Jeśli więc posiadamy okna owalne, trójkątne, czy też w kształcie trapezowym, to plisy będą rozwiązaniem najlepszym. Żadne rolety czy też żaluzje w takim przypadku nie sprawdzą się tak samo dobrze jak właśnie plisy. Warto o tej kwestii także pamiętać. Może się bowiem okazać, iż właśnie w naszym domu znajdują się takie okna i potrzebujemy mieć możliwość kontroli ilości i jakości światła wpadającego do wnętrza przez ich płaszczyznę.

Tak więc, aby przejąć kontrolę nad ilością i jakością światła dziennego wpadającego do naszych mieszkań, koniecznością jest zastosowanie odpowiedniej technologii zasłon okiennych. Czasami będą to rolety, czasami żaluzje, a czasami właśnie wspomniane plisy.

Czym plisy różnią się od rolet?

Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na to, iż klasyczne rolety, jak ich nazwa wskazuje, chowa się poprzez rolowanie. Zwijane są na wałek i z niego rozwijane od góry przestrzeni okiennej, co pozwala na zasłonięcie okna, bądź jego odsłanianie. Plisy to z kolei odpowiednio plisowany materiał, zagięty co 1-2cm, który składa się zwijając się w harmonijkę. Pozwala nam to dość dowolnie ustawiać początek i koniec plisy. Możemy więc zasłonić górę okna, ale po przesunięciu plisy w prowadnicy także środek czy dół. Wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb. Plisy poza tym, doskonale sprawdzają się w przypadku okien owalnych, gdzie zwijają się na formę wachlarza. Tego typu okien nie da się precyzyjnie zasłonić przy użyciu jakiejkolwiek innej technologii. Jednym słowem, trzeba tutaj podkreślić iż plisy to bardzo dobra technologia, przeznaczona przede wszystkim do okien o kształtach nietypowych. Aczkolwiek sprawdzają się one doskonale także w klasycznych kształtach okien. Możemy je wiec stosować praktycznie w każdym przypadku i zawsze będą sprawdzać się niemalże idealnie.