kamica nerkowa
05/06/2022

Leczenie kamicy nerkowej.

By grawertop

Skuteczne leczenie kamicy nerkowej, jest jak najbardziej możliwe, a co więcej, możliwe jest także efektywne zapobieganie powstawaniu kamieni nerkowych. Przede wszystkim jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, iż kamica nerkowa jest chorobą bardzo poważną, generującą bardzo silny ból. Niektóre z kobiet, określają go nawet jako ból silniejszy niż przy porodzie. Wobec tego też, skuteczne leczenie kamicy nerkowej, powinno być prowadzone jak najszybciej po wykryciu choroby. Tym bardziej, iż brak podjęcia odpowiednich działań, może być przyczyną poważnych powikłań.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to choroba, wynikająca z powstawania złogów w drogach moczowych bądź nerkach, złogi te (kamienie) powstają poprzez wytrącanie się z moczy związków organicznych, które normalnie są wydalane wraz z moczem. W efekcie tego, pierwszym objawem kamicy, jest kolka nerkowa, czyli bardzo silny ból w okolicy nerek. Wynika on z oderwania się kamienia moczowego i jego przemieszczania w moczowodach. Podczas przemieszczania się, powoduje on podrażnienie oraz rani ścianki moczowodów. To zaś sprawia, iż pojawia się mocz o zabarwieniu czerwonym.

Atak kolki nerkowej, najczęściej zaczyna się po dużym wysiłku fizycznym, czy też po nadużyciu alkoholu. Wraz z bólem często pojawia się bolesne parcie na mocz, oraz wzdęcie brzucha. Czasami niezbędne jest podanie silnych, narkotycznych leków przeciwbólowych.

Przyczyny kamienie moczowych.

Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się kamicy nerkowej wymienić należy skłonności dziedziczne, wrodzone wady budowy układu moczowego, jego zakażenia. Może to być także wynikiem przyjmowania niektórych leków. Nadczynność przytarczyc także może wpływać na pojawianie się kamieni moczowych. Generalnie, lista przyczyn jest bardzo długa, toteż koniecznością jest prawidłowe postawienie diagnozy, aby poznać właściwą przyczynę. Tylko w taki bowiem sposób, można będzie rozpocząć skuteczne leczenie kamicy nerkowej.

Jak wygląda leczenie kamicy nerkowej?

W zdecydowanej większości przypadków leczenie kamicy nerkowej, przebiega stosunkowo łatwo. Polega na podawaniu leków przeciwbólowych oraz leków zapewniających sprawniejsze rozpuszczanie złogów zalegających w kielichu nerkowym. W przypadku większych kamieni, o średnicy powyżej 5mm, koniecznością może być interwencja urologiczna. Tak duże kamienie mogą prowadzić do zatkania moczowodu, co ostatecznie jest bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Możliwe jest także leczenie kamicy nerkowej poprzez następujące metody:

  • Litotrypsja przezustrojowa – rozbijanie kamieni moczowych poprzez tzw. Falę wstrząsową. Zabieg jest przeprowadzany ambulatoryjnie, bez znieczulenia. W wyniku zabiegi kamień ulega rozkruszeniu i zostaje usunięty naturalną droga wraz z moczem.
  • Nefrolitotrypsja przezskórna – zabieg przeprowadzany w znieczuleniu. Poprzez nieduże nacięcie, do miedniczki nerkowej wprowadza się nefoskop, który umożliwia przyjrzenie się kamieniowi oraz dobór właściwych narzędzi do jego rozdrobnienia.
  • Ureterorenoskopia – także wykonywana w znieczuleniu. Poprzez cewkę moczową wprowadza się giętki wziernik do pęcherza a następnie do moczowodu. Pozwala to obejrzeć kamień i usunąć go w całości bądź rozdrobnić przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż leczenie kamicy nerkowej może być prowadzone różnymi metodami. Wszystko jest zależne od tego, z jak dużym kamieniem moczowym mamy do czynienia. W przypadku najmniejszych możemy poradzić sobie przy użyciu odpowiednich leków. Skuteczne mogą się okazać nawet odpowiednie zioła na kamicę nerkową. W przypadku kamieni większych koniecznością może się okazać zabieg ambulatoryjny, aby prawidłowo usunąć kamień moczowy, bądź tez skutecznie go rozdrobnić, aby możliwe było jego wydalanie naturalnymi drogami wraz z moczem.