16/04/2021

Leczenie stomatologiczne dziecka w znieczuleniu ogólnym

By grawertop

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny być przestrzegane zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Leczenie dentystyczne może być jednak dla dziecka czymś przerażającym, czemu trudno się dziwić. Zabiegi bywają nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Dlatego też w stomatologii dziecięcej stosuje się czasem znieczulenie ogólne. Kiedy stosuje się znieczulenie ogólne?

Znieczulenie ogólne zastosować można w wielu przypadkach, przede wszystkim jeśli mały pacjent nie może współpracować z dentystą. Dzieci z autyzmem czy niepełnosprawnością umysłową nie będą w stanie spokojnie wysiedzieć w gabinecie. Tego typu znieczulenie rekomendowane jest także w przypadku dzieci z silnymi zaburzeniami lękowymi.

Wskazaniem jest również leczenie następstw rozległych urazów zębów i tkanek, które jest bardzo bolesne.

Czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne?

Wielu rodziców obawia się, że poddanie dziecka znieczuleniu ogólnemu może być niebezpieczne i stresujące dla dziecka. To nieprawda. Z pewnością stres jest dużo mniejszy, niż w przypadku zabiegu, który mógłby w dziecku zakorzenić lęk przed dentystą. Narkoza podawana jest dożylnie. Mały pacjent otrzymuje leki uspokajające, zwiotczające mięśnie i przeciwbólowe. Znieczulenie ogólne to zabieg kontrolowany i odwracalny, który sprawi, że dziecko po prostu zaśnie i nic nie będzie pamiętać z zabiegu.

Gdzie znaleźć stomatologa dziecięcego?

Warto mieć na uwadze, że stomatologia dziecięca to odrębna dziedzina. Specjalistę w tym zakresie określa się mianem pedodonty. Musi on posiadać nie tylko odpowiedzą wiedzę o leczeniu zębów mlecznych. Konieczne jest także odpowiednie podejście do małego pacjenta, który powinien czuć się w gabinecie komfortowo. Z tego powodu wybór pedononty nie powinien być przypadkowy. Nieodpowiednie podejście do dziecka może zaowocować problemami w przyszłości – maluch nie będzie chciał w ogóle leczyć swoich zębów! Wykwalifikowanych i empatycznych dentystów dziecięcych można znaleźć w gabinecie Dentyści Pod Jedynką. Więcej szczegółów znajduje się na na stronie: https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-dziecieca/.

O zęby trzeba dbać już od najmłodszych lat. Nie wolno bagatelizować żadnych problemów natury stomatologicznej. Wielu rodziców zastanawia się, jak ich dziecko przetrwa dany zabieg. W niektórych przypadkach idealnym rozwiązaniem jest znieczulenie ogólne, dzięki któremu dziecko nic nie pamięta z zabiegu. Narkoza jest bezpieczna i odwracalna. Warto jednak wybrać zaufanego specjalistę, który zadba o małego pacjenta.