31/10/2018

Łożyska kulkowe wahliwe.

By grawertop

igielkowe_poprzeczneWśród wielu typów dostępnych obecnie na rynku łożysk, znajdziemy także łożyska wahliwe specjalnego typu. Będą one przeznaczone do nieco odmiennych, bardziej wymagających zastosowań, niż tradycyjne łożyska kulkowe. Wynika to głównie z faktu ich konstrukcji oraz osiąganych z tego tytułu parametrów technicznych. Przede wszystkim są to łożyska, wykonywane w kilku wariantach. Każdy z nich będzie charakteryzować się nieco innymi parametrami technicznymi a tym samym także i zastosowaniem. warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii łożysk kulkowych wahliwych specjalnego typu. Mogą się bowiem okazać bardzo pożyteczne w wielu zastosowaniach.

Łożyska wahliwe specjalnego typu i ich konstrukcja.

Łożyska kulkowe wahliwe, charakteryzują się dwoma rzędami kulek i kulistą bieżnią zewnętrznego pierścienia. Pozwala to na stosunkowo swobodne ustawianie się pierścieni podczas pracy. Również na pewien poziom kompensacji niewspółosiowości wału w stosunku do oprawy. Do zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych łożysk wahliwych należą:

  • Łożyska w wykonaniu podstawowym – dostępne są z otworem walcowym jak i stożkowym.
  • Uszczelnione obustronnie – pozwala to na pracę w zakresie temperatur -30 do +110 stopni Celsjusza.
  • Z szerokim pierścieniem wewnętrznym – stosowane w przypadku łożyskowania wałów nieoszlifowanych.

Mamy tutaj więc do czynienia z kilkoma podstawowymi, najczęściej wykorzystywanymi typami łożysk wahliwych. Warto także podkreślić łożyska wahliwe specjalnego typu w wykonaniu E. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją wewnętrzną przy takich samych wymiarach. Mają dzięki temu większe nośności oraz łożysk wahliwych w standardowym wykonaniu. Koszyczki mają wykonane z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym.

Dobór łożysk wahliwych specjalnego typu.

Oczywiście do każdego zastosowania trzeba będzie dobrać odpowiednie łożyska wahliwe specjalnego typu. Należy tutaj podkreślić, iż każde z nich będzie charakteryzować się nieco odmiennymi parametrami technicznymi. Wobec tego też, trzeba będzie dość starannie i precyzyjnie określać swoje potrzeby w tym zakresie. bardzo pomocnym rozwiązaniem może się tutaj okazać katalog internetowy z łożyskami. Na przykład taki, jaki prowadzony jest przez dostawcę łożysk Stożek, pod adresem internetowym stozek.pl. W katalogu tym możemy podać określone parametry łożyska oraz jego wymiary. W odpowiedzi zaś otrzymamy wszystkie łożyska spełniające nasze kryteria. Co więcej, od razu będziemy widzieć, które z nich można zamówić od ręki, a na które przyjdzie nam troszkę poczekać. Tego typu rozwiązania, są bardzo korzystne przede wszystkim z punktu widzenia klienta. Pozwalają nam bowiem na wybór odpowiedniego łożyska do konkretnych zastosowań. Warto więc korzystać z możliwości zdalnego doboru łożyska. Ułatwi to wiele spraw i pociągnie za sobą dość dobre fekty.