27/12/2018

Marmur w wykańczaniu wnętrz

By grawertop

schody marmurowe_2Wśród wszystkich materiałów stosowanych w wykończeniach wnętrz, jednym ze zdecydowanie najbardziej estetycznych, jest bez wątpienia marmur. Jest to naturalny kamień, wykorzystywany w wykańczaniu wnętrz od tysięcy lat. Do dziś zachowały się wspaniałe posadzki i tarasy w rezydencjach starożytnych zamożnych ludzi. Oczywiście jest to też materiał bardzo kosztowny, głównie ze względu na rzadkość występowania oraz trudności w wydobyciu i obróbce. Generalnie jednak marmuru w wykańczaniu wnętrz zajmuje bardzo wysoką pozycję. Obecnie zaś, jego cena staje się coraz bardziej przystępna, wobec czego pojawia się coraz częściej we wnętrzach osób o niższych dochodach.

Czym jest marmur i jakie było jego zastosowanie?

Jest to skała metamorficzna, powstała z przeobrażenia wapieni, składająca się głównie z krystalicznego kalcytu. Rzadziej występują odmiany marmuru wykształcone z przeobrażeń dolomitu. Jeśli chodzi o zastosowanie marmuru, to już od starożytności stanowił on doskonały materiał do wytwarzania wszelkiego rodzaju elementów wykończeń wnętrz, ale także sprzętów użytku codziennego. Z marmuru wykonywano więc miseczki, łyżki, karafki, wazy, wazony itp. elementy. występuje dość rzadko. Najbardziej znane złoża występują we Włoszech oraz w Chorwacji. W Polsce zaś można go wydobywać jedynie w Sudetach w masywie Śnieżnika. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych, w zależności od złoża. W naszym kraju przykładowo występuje marmuru biały, szary i zielony. Jego wydobywanie może być realizowane metodą odkrywkową, bez stosowania materiałów wybuchowych. Będą one bowiem powodować nadmierną ilość spękań, a co za tym idzie, niemożność wydobywania dużych bloków. Te zaś są najbardziej cenne, z racji wykorzystywania do tworzenia płyt marmurowych oraz jako materiał rzeźbiarski. Pozostałości nie nadające się na wielkie konstrukcje, czyli drobny gruz, stosowane są do wytwarzania lastriko lub grysu marmurowego, do zastosowania także w wykańczaniu wnętrz.

Marmur w wykańczaniu wnętrz.

Skoro już wiemy czym jest marmur i jak się go pozyskuje, warto sobie jeszcze powiedzieć jak istotny jest współcześnie marmur w wykańczaniu wnętrz. Otóż okazuje się, iż jest to materiał bardzo popularny, głównie wśród bardziej zamożnych osób. W końcu trzeba tutaj liczyć się z koniecznością wyłożenia co najmniej 3-4 razy tyle niż w przypadku podłogi wykończonej panelami podłogowymi. Jednakże mimo tej wady, marmur cieszy się wieloma zaletami. Do najważniejszych należy bez wątpienia zaliczyć, kwestie związane z jego trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Poza tym jest bardzo estetyczny i nie będziemy mieć trudności z utrzymaniem jego wysokiej estetyki. Do czyszczenia marmuru możemy stosować standardowo stosowane w domach detergenty. Dodatkowo możemy zastosować odpowiednie impregnaty, do zabezpieczenia marmuru przed osiadaniem kamienia z twardej wody w naszych kranach. Możemy więc śmiało powiedzieć, iż stosunkowo wysoka cena marmuru, jest w pełni rekompensowana przez jego liczne zalety.