06/07/2017

Materiały geosyntetyczne i ich skuteczne wykorzystanie.

By grawertop

geowłóknina_2Współczesny przemysł budowlany, szczególnie w zakresie budownictwa drogowego, kolejowego, czy też hydrotechnicznego, wymaga najnowszych technologii, podnoszących znacznie jakość realizowanych prac budowlanych. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestię rozwiązywania problemów natury geotechnicznej, czyli wzmacniania wszelkiego rodzaju osuwisk terenowych, wzmacniania gruntów, zbrojenia podbudowy pod nawierzchnię bitumiczną, czy też wzmacniania brzegów budowanych zbiorników wodnych. W tym też zakresie najnowszym rozwiązaniem są bez wątpienia materiały geosyntetyczne, których zastosowanie w tym aspekcie staje się wręcz normą.

Geowłóknina, jej zastosowanie i właściwości.

Jednym z bardziej popularnych materiałów geosyntetycznych jest geowłóknina czyli płaska włóknina wykonywana z włókien polipropylenowych czy też poliestrowych, o bardzo dobrych parametrach wytrzymałości na działania mechaniczne, oraz chemiczne. Włókna w tym przypadku są połączone ze sobą poprzez igłowanie (połączenie mechaniczne), lub przez zgrzewanie (połączenie termiczne), a w każdym z tych przypadków będzie to tak samo mocna i wytrzymała struktura, aczkolwiek o nieco różnych właściwościach.
Geowłóknina przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania wodoszczelnych warstw podbudowy pod drogami utwardzanymi, nie utwardzanymi, pod liniami kolejowymi, czy też w ramach ochrony geomembrany. Zapewnia nam zatrzymanie wody gruntowej pod spodem, dzięki czemu nawierzchnia pozostaje jak najbardziej sucha. Co więcej, geowłóknina przepuszcza wody opadowe, w jedną stronę, zaś w drugą stronę wody gruntowe już nie są przepuszczone. Generalnie można powiedzieć, iż charakteryzuje się ona bardzo dobrymi właściwościami hydraulicznymi, oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia podczas wbudowywania. Dzięki temu też perfekcyjnie sprawdza się przy budowie wszelkiego rodzaju tuneli, zbiorników wodnych czy też składowisk odpadów, gdzie należy zabezpieczyć teren przed przesiąkaniem wody.

Dlaczego geosyntetyki są tak korzystnym rozwiązaniem?

Z całą pewnością można by zastosować w wielu przypadkach także materiały biodegradowalne, niemniej jednak w większości tych sytuacji nam nie zależy na tym aby materiał się zdegradował, tylko aby wytrzymał dziesięciolecia pełniąc swoją funkcję. Dlatego też geosyntetyki to przede wszystkim materiały syntetyczne, odporne na biodegradację, a co za tym idzie, wbudowane w glebę, zarówno jako zabezpieczenie przed woda, jak i na przykład przed erozją czy też osuwaniem się terenu, będą swoją funkcję pełnić przez wiele lat. Siła rzeczy powinny to być materiały odporne na działanie czynników chemicznych, mechanicznych i atmosferycznych, aby pełniły swoja funkcję bez konieczności ciągłego prowadzenia prac remontowo regeneracyjnych. Po prostu, raz zabudowane geosyntetyki mają trwać i utrzymywać stabilność podłoża, nasypów, czy też ścian zbiorników wodnych oraz składowisk odpadów.