Membranowe pompy szlamowe
Pompy przeponowe (membranowe), to pompy gdzie narzędziem roboczym jest membrana, połączona z korbą. Korba ta zmienia ruch obrotowy silnika pompy na ruch posuwisto-zwrotny. Pompy tego typu posiadają z reguły zawory zwrotne na przyłączach ssawnych i tłocznych. Dzięki temu zapobiega się cofaniu cieczy i wywołaniu pływów zwrotnych. Są to pompy bardzo często wykorzystywane na przykład w przypadku dozowania w maszynach roboczych, bowiem za ich pomocą możemy bardzo precyzyjnie dawkować daną ciecz w określonych odstępach czasu.
Konstrukcja technologiczna pompy membranowych.
Tego typu pompy charakteryzują się bardzo ważną kwestią. Mianowicie ich przestrzeń robocza jest odzienia od pompowanej cieczy, skutkiem czego możliwe staje się pompowanie cieczy szkodliwych, kwasów, zasad, cieczy trujących. Charakteryzują się wysokim poziomem szczelności, przez co są niewrażliwe na działanie pompowanej cieczy, czy też na zabrudzenia w niej się znajdujące. Jedynie membrana będzie tutaj najbardziej narażona n uszkodzenia wynikające z kontaktu z cieczą, oraz ewentualnymi, znajdującymi się w niej zabrudzeniami.
Tego typu pompy świetnie sprawdzają się jako pompy do zaprawy betonowej, czy też do prac w melioracji. Mniejsze pompy membranowe będą wykorzystywane na przykład do dozowania chemii basenowej (podchloryn sodu, kwas siarkowy), właśnie ze względu na swoja niewrażliwość na działanie substancji chemicznych. W tym jednak przypadku, zachodzi konieczność zastosowania odpowiednich membran, dostosowanych do współpracy z poszczególnymi substancjami chemicznymi.
Generalnie rzecz biorąc, membranowe pompy szlamowe stosowane będą wykorzystywane tam, gdzie należy prowadzić pompowanie pulsacyjne, lub tam gdzie taki sposób pompowania w niczym nie przeszkadza.
Dobre membranowe pompy szlamowe.
Wśród wielu różnych modeli membranowych pomp szlamowych, zdecydowanie największą popularnością cieszą się pompy Caffini. Charakteryzują się one wieloma korzystnymi aspektami ich stosowania. Przede wszystkim umożliwiają prowadzenie pracy na sucho. Zapewniają szybkie samozasysanie bez zalewania do 7m. charakteryzują się dużym wolnym przelotem, co umożliwia pompowanie medium z dość sporymi ciałami stałymi i zanieczyszczeniami. Zapewniają prędkość przepływu proporcjonalną do obrotów silnika.
Bardzo popularne będą także niewielkie pompy grundfos, które jednak w tym przypadku stosowane są właśnie w precyzyjnym dozowaniu różnorodnych substancji chemicznych. Na przykład w przypadku dozowania chemii basenowej w stacjach uzdatniania wody basenowej. Bardzo często będą także wykorzystywane w stacjach uzdatniania wody pitnej. Jednym słowem ich zastosowanie jest bardzo szerokie.