30/10/2019

Najczęstsze objawy astygmatyzmu

By grawertop

Fakty dotyczące astygmatyzmu

Astygmatyzm jest zaburzeniem oka, w którym rogówka (przezroczysta tkanka pokrywająca przednią część oka) jest nienormalnie zakrzywiona, powodując widzenie nieostre. Zwykle leczy się go za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej.

Jaka jest definicja astygmatyzmu?

Aby wyraźnie widzieć, oko musi być w stanie skupić światło w jednej płaszczyźnie na powierzchni siatkówki. Układ optyczny (lub oko) bez astygmatyzmu nazywa się „sferycznym” i ma tylko jedną płaszczyznę ostrości dla wszystkich promieni światła. Układ optyczny z astygmatyzmem to taki, w którym promienie rozchodzące się w dwóch prostopadłych płaszczyznach mają różne ogniska. Na przykład, jeśli układ optyczny z astygmatyzmem zostanie użyty do utworzenia obrazu znaku plus, linie pionowe i poziome nigdy nie będą ostrzone w tym samym czasie, ponieważ są one ostre w dwóch wyraźnie różnych odległościach od znaku plus.

W oku bez astygmatyzmu powierzchnia rogówki ma kształt kuli, podobnie jak piłka do ping-ponga, w której wszystkie krzywe są takie same. Nazywa się to powierzchnią sferyczną. W oku z astygmatyzmem powierzchnia rogówki ma kształt bardziej podobny do spodu łyżki, gdzie znajdują się dwie różne krzywe powierzchni rozmieszczone 90 stopni od siebie.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Dla większości ludzi astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) jest bardzo łagodnym, niewielkim problemem, którego nawet nie można zauważyć. Jednak przy bardziej zaawansowanym astygmatyzmie mogą występować różne objawy, opisane poniżej.

1. Niewyraźne widzenie.

W oku z astygmatyzmem widzenie jest niewyraźne z powodu niezdolności elementów optycznych oka do zogniskowania obiektu punktowego w ostro punktowym obrazie na siatkówce. Astygmatyzm utrudnia dostrzeżenie drobnych szczegółów, zarówno z bliska, jak i na odległość. Oznakami, że twoje dziecko może mieć astygmatyzm, będzie fakt, gdy mruży oczy albo zamyka jedno oko, żeby czytać, oglądać telewizję lub widzieć lepiej.

2. Wrażliwość na światło (światłowstręt).

W tym przypadku objawem będzie stałe zamykanie oczu lub osłanianie oczy, lub inne oznaki wrażliwości na światło.

3. Zmęczenie oczu.

Będzie to szczególnie uciążliwe po długim okresie koncentracji, na przykład podczas korzystania z komputera lub czytania.

4. Bóle głowy.

5. Kontrast i ostrość.

Objawy te mogą obejmować trudności w widzeniu jednego koloru w stosunku do drugiego (kontrast) oraz zniekształcone obrazy, takie jak linie pochylone na bok. Osoby z astygmatyzm mogą także widzieć blask lub aureolę wokół jasnych świateł. U dzieci tych objawów można zaobserwować, jeśli przechyla głowę lub ją obraca, aby lepiej widzieć.

6. Podwójne widzenie.

Ciężki astygmatyzm może powodować podwójne widzenie.

Niektóre osoby mogą nie zauważyć objawów błędów refrakcji. Ważne jest regularne przeprowadzanie egzaminów okulistycznych – aby lekarz okulista mógł upewnić się, że widzisz tak wyraźnie, jak to możliwe.

Jakie jest leczenie astygmatyzmu?

W wielu przypadkach objawy astygmatyzmu są tak łagodne, że nie jest konieczne leczenie. Jeśli widzenie jest bardziej dotknięte, okulary, soczewki kontaktowe lub operacja mogą poprawić widzenie.

Okulary

Najprostszym, najtańszym i najbezpieczniejszym sposobem na skorygowanie regularnego astygmatyzmu są okulary. Soczewki okularów dostosowują kierunek nadchodzących promieni świetlnych, korygując nierówną krzywiznę rogówki. Dostępny jest ogromny wybór oprawek do okularów, pasujących do wszystkich budżetów. Nieregularny astygmatyzm nie może być skorygowany przez soczewkę. Okulary są obecnie postrzegane jako bardziej akceptowalne, a młodsi ludzie mogą nawet uznać je za modny dodatek.

Szkła kontaktowe

Wykonują one tę samą pracę co okulary i często są najlepszą opcją dla astygmatyzmu. Stosowane są soczewki toryczne Acuvue. Soczewki kontaktowe znajdują się bezpośrednio na powierzchni oka. Soczewki mogą być miękkie lub sztywne przepuszczające gaz. Mogą być codzienne jednorazowe, przedłużone zużycie, miesięczne jednorazowe lub jednorazowe. Twój optyk może doradzić, który typ jest najbardziej odpowiedni dla twoich oczu.