Nowoczesne technologie grzewcze
Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo czasu. Przede wszystkim, jest to zagadnienie kosztowne. W ciągu sezonu grzewczego, w naszej strefie klimatycznej, koszt ogrzewania będzie kształtować się w przedziale 2-6 tys. PLN, w zależności od wielkości domu, oraz poziomu jego strat energetycznych. W najlepszej sytuacji są osoby posiadające domy energooszczędne, a wręcz pasywne. Pozostali właściciele domów jednorodzinnych, muszą szukać innych, ciekawych rozwiązań. Pojawiają się jednak nowoczesne technologie grzewcze, które gwarantują całkiem ciekawe możliwości. Jedną z nich są grzejniki kanałowe, które pozwalają osiągnąć nieco lepszy poziom efektywności grzewczej. W pewnych warunkach, możliwe będzie także poczynienie dość sporych oszczędności na kosztach ogrzewania.
Spis treści artykułu
Jakie nowoczesne technologie grzewcze są warte naszej uwagi?
Przede wszystkim, w przypadku budynków starszych, o niższym poziomie izolacji termicznej, dobrą technologią okazuje się być ogrzewanie kanałowe. Pozostałe, nowoczesne technologie grzewcze, w takich sytuacjach raczej się nie sprawdzą. Wszelkiego rodzaju pompy ciepła i inne nowoczesne rozwiązania, są dobre, owszem, ale tylko w przypadku domów dobrze ocieplonych o niskim poziomie strat ciepła. W przypadku budynków starszych, pozostają nam grzejniki ścienne, lub kanałowe. Warto jednakże podkreślić, iż zmiana systemu grzewczego ze ściennego na kanałowy, może przynieść całkiem dobre efekty w postaci oszczędności oraz lepszego komfortu cieplnego w budynku. Warto więc zainteresować się kwestia tego, w jaki sposób działa ogrzewanie kanałowe. Jak montowany jest grzejnik kanałowy? Czy faktycznie będzie to przynosić jakiekolwiek korzyści? Czy w każdym budynku można zamontować ogrzewanie kanałowe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dużym uproszczeniu poniżej.
Korzyści płynące ze stosowania ogrzewania kanałowego.
Jak już wspomnieliśmy, zastosowanie ogrzewania kanałowego będzie nieść za sobą pewne korzyści. Tak samo zresztą jak inne, nowoczesne technologie grzewcze, tak tez i tutaj możemy liczyć na pewne zyski. Poniżej odpowiadamy na pytanie postawione w akapicie powyższym.
Jak montowany jest grzejnik kanałowy?
Każdy grzejnik kanałowy montowany jest w płaszczyźnie podłogi. W tym celu należy wyciąć odpowiedniej głębokości (min 100mm) kanał w podłodze i doprowadzić do niego zasilanie i powrót czynnika grzewczego.
Czy faktycznie będzie to przynosić jakiekolwiek korzyści?
W związku z zastosowaniem wentylatorów wymuszających obieg powietrza w pomieszczeniu, grzejniki kanałowe zapewniają większą wydajność grzewczą niż grzejniki ścienne. Dzięki temu kocioł grzewczy może ustabilizować swoją pracę na optymalnych warunkach, a to z kolei przyczynia się do najlepszego uzysku energetycznego podczas spalania materiału opałowego.
Czy w każdym budynku można zamontować ogrzewanie kanałowe?
Niestety nie w każdym. Jak już powiedziano wyżej, aby zamontować grzejnik kanałowy, koniecznością jest wycięcie kanałów w podłogach. To niestety nie w każdym budynku będzie możliwe bez naruszenia struktury nośnej podłóg i stropów. Dlatego też, w pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić analizę możliwości zabudowy tego systemu grzewczego.
Podsumowanie.
Jednym słowem, nowoczesne technologie grzewcze pozwalają nam wdrożyć rozwiązania zapewniające pewny zakres oszczędności energetycznych. Oczywiście ogrzewanie kanałowe jest tutaj rozwiązaniem zapewniającym uzysk na poziomie 5-15%, w zależności od okoliczności. Jeśli jednak nie mamy możliwości zastosowania innych rozwiązań, to ogrzewanie kanałowe wydaje się być opcją wręcz optymalną.