okna drewniane czy plastikowe
28/01/2022

Okna drewniane czy plastikowe? Które lepsze?

By grawertop

Podjęcie decyzji o tym czy wybrać okna drewniane czy plastikowe to bardzo poważna sprawa. Każde z nich mają swoje wady i zalety, które musimy koniecznie uwzględnić. Co prawda w kwestiach czysto technicznych, to znaczy pod względów parametrów izolacji termicznej czy też akustycznej, nie będziemy mieć obecnie zbyt wielkich różnić. Jednakże tutaj do głosu dochodzą kwestie estetyczne oraz eksploatacyjne. Na pewno będziemy musieli pojąć decyzję w parciu o informacje na temat zalet poszczególnych rozwiązań, oraz ich wad. Tak więc, sprawdzamy czy wybrać okna drewniane czy plastikowe.

Czy wybrać okna drewniane czy plastikowe? Oto jest pytanie.

Oczywiście trudno będzie podjąć tego typu decyzję nie mając podstawowej wiedzy na temat różnic pomiędzy tymi dwoma technologiami produkcji okien. Musimy poznać wszystkie wady i zalet poszczególnych opcji, a dopiero potem będziemy mogli podejmować decyzję w zakresie tego, czy wybrać okna drewniane czy plastikowe. Sprawdźmy więc, czym się od siebie różnią i jakie mają wady oraz zalety.

Wady i zalety okien drewnianych oraz plastikowych.

Przede wszystkim musimy powiedzieć sobie na wstępie, iż istotne parametry techniczne czyli izolacja termiczna (Uw) oraz akustyczna (Rw), w przypadku obydwu technologii produkcji, obecnie będą stać na zbliżonym do siebie poziomie. Poza tym jednak będziemy mieć pewne różnice natury estetycznej oraz eksploatacyjnej.

  • Drewniana stolarka okienna – okna produkowane w tej technologii charakteryzują się naturalną, drewnianą estetyką. Oczywiście nie każdemu przypadnie ona do gustu, jednak jest to naturalny materiał, a to oczywiście przekłada się na fakt, iż są po prostu produktem zdecydowanie bardziej ekologicznym. Są także nieco bardziej kosztowne, ze względu na konieczność prawidłowego przygotowania drewna do produkcji, co jest stosunkowo czasochłonne. Jeśli chodzi zaś o wady tego rozwiązania, to musimy pamiętać o konieczności okresowej konserwacji. Jednakże impregnaty do drewna nie należą do najbardziej kosztownych. Jedynym problemem będzie konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na malowanie okien drewnianych.
  • Stolarka okienna z PCV – w tym przypadku, będziemy mogli dość dowolnie wybrać deseń oraz kolorystykę. Obecnie, mamy tak dobre możliwości technologiczne, iż okna z PCV mogą nawet imitować naturalne drewno, przy czym nie musimy zajmować się ich okresową impregnacją. W kwestii wad, trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż plastik, nawet najlepszy jakościowo, wystawiony na długotrwałe działanie promieni słonecznych (a okna są wystawione), będzie z czasem tracić swój koloryt. Po kilkunastu latach, z cała pewnością stracą idealny kolor i zaczną blednąć. Jednakże biorąc pod uwagę rozwój technologii, za kilkanaście lat i tak pewnie będziemy wymieniać okna na nowe, które jeszcze bardziej będą izolować nasz dom od strat ciepła.

Podsumowanie.

Niezależnie więc od tego, czy wybierzemy okna drewniane czy plastikowe, na pewno zyskamy dobry poziom izolacji termicznej oraz akustycznej. Kupując zaś drewniane oraz plastikowe okna w Bielsku warto zwrócić uwagę na sklep Drew Dom, w którym znajdziemy jedne z lepszych produktów w tym zakresie. Jest to sklep o wieloletnim doświadczeniu w dystrybucji stolarki drzwiowej i okiennej, toteż zawsze będziemy mogli liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony sprzedawcy. Doświadczony sprzedawca na pomoże nam podjąć decyzję w kwestii tego czy wybrać okna drewniane czy plastikowe do naszego domu jednorodzinnego.