30/08/2018

Olej z czarnuszki siewnej na alergie.

By grawertop

czarnuszka siewnaChoroby pochodzenia alergicznego stanowią bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. W ich przebiegu obserwujemy wyraźne pogorszenie samopoczucia wynikające przede wszystkim z dolegliwości i objawów, toteż sprawne i skuteczne leczenie tego typu chorób jest szalenie ważne. Warto tutaj powiedzieć, iż standardowym lekiem w tym przypadku jest stosowana od dawna cetyryzyna, aczkolwiek obecnie udowodnione zostało, iż możliwe jest leczenie tego typu chorób przy zastosowaniu oleju z czarnuszki siewnej. Rośliny, której prozdrowotne właściwości znane były już starożytnym Egipcjanom, co zresztą zostało potwierdzone stosownymi badaniami.

Skuteczność oleju z czarnuszki w porównaniu do cetyryzyny.

Jako, iż cetyryzyna jest na chwilę obecną najlepszym, farmakologicznym lekiem stosowanym w przypadku chorób alergicznych, przeprowadzone zostało badanie, mające na celu porównanie skuteczność oleju z czarnuszki w stosunku właśnie do cetyryzyny. Badanie zostało przeprowadzone na katedrze Farmakologii Uniwersytetu Medycznego Jamshoro w Pakistanie. W toku badania 40 osób chorych na sezonowy alergiczny nieżyt nosa podzielono na dwie grupy. Pierwsza z grup otrzymywała cetyryznę w dawce 10 mg/doba, a druga grupa otrzymała olej z czarnuszki siewnej w ilości 250 mg/doba. Wyniki badania były bardzo ciekawe, bowiem różnica skuteczności wynosiła zaledwie kilka procent na korzyść cetyryzyny. Warto przy tym jednakże podkreślić, iż olej z czarnuszki siewnej nie powodował żadnych efektów ubocznych, a w przypadku cetyryzyny takowe zostały zaobserwowane. Były to między innymi wzmożona senność czy też osłabienie. Można więc powiedzieć, iż przy nieco mniejszym poziomie skuteczności, olej z czarnuszki jest lekiem lepszym i nie wywołującym efektów ubocznych.

Gdzie kupić i jak dawkować olej z czarnuszki?

Obecnie olej z czarnuszki stał się już dość popularnym lekiem na choroby alergiczne, wobec czego też, jego dostępność jest na dobrym poziomie. Króluje tutaj oczywiście olej leczniczy z czarnuszki sprzedawany w kapsułkach, gdyż akurat taka forma jego podawania okazuje się być najbardziej efektywną. Praktycznie wszystkie sklepy zielarskie a nawet apteki obecnie posiadają olej z czarnuszki w swojej ofercie toteż zakupienie nie powinno stanowić dla nikogo większych problemów, zaś sama cena także nie jest tutaj problemem, bowiem opakowanie zawierające 60 kapsułek oleju, można zakupić w cenie około 40 PLN.

Jeśli zaś chodzi o dawkowania, to najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie 3x dziennie po jednej kapsułce, zaś po okresie około tygodnia, kiedy nastąpi wyraźna poprawa, ilość ta może zostać ograniczona do dwóch, a nawet jednej kapsułki dziennie. Możemy więc powiedzieć, iż olej z czarnuszki jest dość efektywnym lekiem, bowiem nie trzeba zażywać go w jakichkolwiek ogromnych ilościach, aby zachować skuteczność leczenia.