22/11/2020

Opakowania plastikowe. Ich wady i zalety.

By grawertop

Opakowania plastikowe, na chwilę obecną stanowią zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj opakowań stosowanych w większości branż. Praktycznie wszystkie produkty przeznaczone do dystrybucji detalicznej, trafiają do punktów dystrybucji w opakowaniach plastikowych. Są to wszelkiego rodzaju butelki, ale także blistery, worki i wytłoczki plastikowe. Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż opakowania plastikowe, zdominowały dystrybucję wielu produktów. Począwszy od branży spożywczej, a skończywszy na branży chemicznej. Trzeba jednak realnie spojrzeć na wszystkie ich wady i zalety, bowiem nie jest to takie kolorowe. Opakowania plastikowe nie charakteryzują się jedynie samymi zaletami. Jest także ciemna strona tego rozwiązania.

Czy opakowania plastikowe są pozbawione wad?

Oczywiście że nie. Jak każdy produkt, stworzony przez człowieka, także i opakowania plastikowe mają swoje wady, o których musimy sobie powiedzieć. Kluczową, najważniejszą wadą jest fakt, iż nie mamy jakiejkolwiek kontroli nad tym, co się z nimi dzieje po zużyciu. Jeśli dodamy do tego fakt, iż ich produkcja jest wyjątkowo tania, to wychodzi nam wynik, w którym nikt się po prostu nimi nie przejmuje. Tak więc, praktycznie wszystkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych niestety trafiają ostatecznie na śmietnik. Aczkolwiek to nie jest jeszcze takie najgorsze. Zbyt duża ich ilość trafia nie tylko na śmietnik, ale także do lasów, rzek, jezior i oceanów. Wpływają one więc na silne zanieczyszczenie naszego naturalnego środowiska. Przez to zanieczyszczenie, niektóre gatunki zwierząt, szczególnie morskich, są realnie zagrożone wyginięciem.
Musimy mieć tego świadomość i dążyć do tego, aby 100% opakowań z tworzyw sztucznych było ponownie przetwarzanych w procesie recyklingu. Tym bardziej, iż jest to jak najbardziej możliwe i nawet tańsze niż wytwarzanie nowych opakowań. Owszem, nie mamy możliwości wytwarzania ze zużytych opakowań wszystkiego. Nie można na przykład wytwarzać nowych opakowań dla branży spożywczej, ze względu na zanieczyszczenia. Niemniej jednak w pozostałych zastosowaniach sprawdzą się znakomicie.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych.

Poza tą jedną, największą wadą, opakowania plastikowe posiadają całą rzeszę zalet. Warto sobie także o nich powiedzieć, bowiem przesądzają one o ich wielkiej popularności. Do najważniejszych zalet tego typu opakowań należy tutaj więc zaliczyć:

  • Niski koszt produkcji – choć jak już wspomnieliśmy, z innego punktu widzenia jest to wada.
  • Mała waga – co sprawia, iż możemy transportować więcej właściwego produktu, takim samym środkiem transportu, przy tym samym jego obciążeniu.
  • Łatwość recyklingu – zużyte opakowania plastikowe możemy praktycznie bez końca poddawać procesowi recyklingu i wytwarzać z nich nowe opakowania.
  • Odporność na uszkodzenia – wszelkiego rodzaju upadki czy inne losowe zdarzenia, bardzo rzadko prowadza do uszkodzenia zawartości opakowań.

Mamy więc konkretne korzyści, płynące z zastosowania tego rodzaju opakowań. Teraz pozostaje jedynie zadbać o to, aby każdy producent butelek plastikowych skupił się na jak największym zastosowania materiałów pochodzących z recyklingu. Z całą pewnością przyczyni się do poprawienia stanu naszego środowiska naturalnego.