16/12/2020

Opakowania z tworzyw sztucznych i ich współczesne zastosowanie

By grawertop

Nie da się ukryć, iż opakowania z tworzyw sztucznych, stanowią obecnie najbardziej popularne rozwiązanie w dystrybucji wielu produktów. Najczęściej zetknąć się można oczywiście ze wszelkiego rodzaju butelkami plastikowymi. Niemniej jednak, opakowania plastikowe są stosowane także przy dystrybucji wielu innych produktów. Oczywiście, trzeba tutaj przyznać, iż ma to swoje zalety, wszystkie butelki i inne opakowania z tworzyw sztucznych, zapewniają nam liczne korzyści. Choć trzeba przyznać, iż jest też jedna, ogromna ich wada. Z czasem doprowadziliśmy do silnego zanieczyszczenia środowiska właśnie poprzez tego typu opakowania. Jeśli jednak wprowadzilibyśmy odpowiednie regulacje w tym zakresie, z całą pewnością udałoby się nam opanować sytuację, a wtedy, tego typu opakowania, praktycznie byłyby pozbawione jakichkolwiek wad.

Czy opakowania z tworzyw sztucznych są korzystne w stosowaniu?

Trzeba tutaj przyznać, iż opakowania z tworzyw sztucznych są bardzo korzystne w stosowaniu. Charakteryzują się one licznymi zaletami, których na próżno szukać w przypadku jakichkolwiek innych opakowań. Do najważniejszych zalet, będziemy tutaj zaliczać następujące kwestie:

  • Lekka waga – opakowania z tworzyw sztucznych, są zdecydowanie najlżejsze z wszystkich dostępnych obecnie opakowań. Dzięki temu, można jednorazowo transportować o wiele większą ilość towaru właściwego, przy takim samym obciążeniu środka transportu.
  • Wytrzymałość – butelki wykonane z plastiku są o wiele bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Trudno będzie doprowadzić do zniszczenia opakowania poprzez jego upadek. Jest to więc rozwiązanie o wiele bardziej bezpieczne niż opakowania na przykład szklane.
  • Niska cena – są one zdecydowanie najtańsze w produkcji
  • Możliwość recyklingu – opakowania z tworzyw sztucznych nadają się idealnie do dalszej przeróbki. W zasadzie możemy je bez końca poddawać procesowi recyklingu, skutkiem czego raz wyprodukowany plastik, może być w użyciu w zasadzie w nieskończoność.

Jak więc widzimy, mamy do czynienia z konkretnymi zaletami, dla których opakowania z tworzyw sztucznych stały się tak bardzo popularne.

Czy opakowania plastikowe stanowią jakiekolwiek zagrożenie?

Niestety, trzeba z przykrością stwierdzić iż tak. Na dzień dzisiejszy żaden dostawca butelek z PCR, PET, HDPE nie jest obowiązany do odbioru wyprodukowanych przez siebie opakowań. W związku z tym też, nie mamy systemu kaucji za butelki, a to sprawia, że nikt nie przejmuje się losem zużytych opakowań. Skutkiem tego też, najczęściej lądują one na wysypiskach śmieci, a często jeszcze gorzej. Są wyrzucane prosto do lasu, do rzek, jezior, mórz i oceanów. Zanieczyszczenie środowiska z tego względu jest bardzo wysokie. A przecież opakowania wykonane z plastiku i PCR, idealnie nadają się do dalszej przeróbki. Możemy je praktycznie bez końca przetwarzać na nowe opakowania. Co więcej, z materiału pozyskanego ze zużytych opakowań możemy wytwarzać także inne rzeczy. Obecnie, dość często wytwarza się z tego typu odpadów materiały geosyntetyczne. Są to nowoczesne materiały stosowane w branży budowlanej, gdzie przyczyniają się do znacznego podniesienia wytrzymałości realizowanych inwestycji budowlanych.

Podsumowanie

Jednym słowem, opakowania z tworzyw sztucznych to bardzo dobre rozwiązanie w zakresie technologicznym. Brakuje nam jedynie odpowiednich regulacji, które pozwoliłyby opanować problem zanieczyszczenia środowiska zużytym plastikiem, co jest zmorą współczesnego świata.