28/06/2018

Oświetlenie w domach i innych obiektach budowlanych.

By grawertop

łacznik schodowyNa chwilę obecną, każdy budynek który eksploatowany jest w jakimkolwiek celu przez ludzi, powinien być wyposażony w instalację elektryczną oraz w odpowiedniej jakości oświetlenie. Szczególnie istotną kwestią jest tutaj oświetlenia, bez którego współcześnie, trudno sobie w ogóle wyobrazić prawidłową eksploatacje budynku. W związku z powyższym musimy tutaj zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego montażu instalacji elektrycznej, oświetlenia, oraz wszystkich gniazdek i łączników oświetleniowych, aby eksploatacja budynku była jak najbardziej wygodna i co równie istotne, także w pełni bezpieczna. Zobaczmy zatem, jak podejść do tej kwestii, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom jakości w tym przypadku.

Oświetlenie poszczególnych pomieszczeń.

Szczególnie istotną kwestią we wszystkich budynkach będzie ich prawidłowe oświetlenie, bowiem w tym przypadku musimy pamiętać, iż jego brak po prostu drastycznie ograniczy naszą aktywność. Brak sztucznego oświetlenia uzależni nas od oświetlenia dziennego, które nie zawsze jest tak samo intensywne, i które też występuje w ograniczonym zakresie. Dlatego też, elementem niezbędnym w każdym budynku będzie sztuczne oświetlenie, dopasowanie do potrzeb poszczególnych pomieszczeń. Warto tutaj pamiętać o tym, iż elementem zdecydowanie najbardziej istotnym w tym przypadku będą wszelkiego rodzaju łączniki i przełączniki schodowe, których prawidłowy montaż będzie wpływać w największym zakresie na kwestie związane z bezpieczeństwem i wygodą eksploatacji instalacji elektrycznej. Zwykłe łączniki po prostu mają za zadanie włączać i wyłączać oświetlenie w danym pomieszczeniu, niemniej jednak w przypadku łączników schodowych, będziemy mieć już do czynienia z zupełnie innymi kwestiach, na które koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę.

Łączniki schodowe i ich działanie.

W przypadku łączników schodowych, kwestią najistotniejszą była możliwość takiego ich montażu, aby możliwe było włączanie i wyłączanie oświetlenia za pomocą dwóch niezależnych łączników. Przy zastosowaniu zwykłego rozwiązania jest to niemożliwe, toteż w tym przypadku zastosowano łączniki tworzące razem coś na wzór dwóch odrębnych linii elektrycznych. Prąd do oświetlenia płynie tylko wtedy, kiedy obydwa przełączniki sa w tej samej pozycji, a jako, że mają tylko dwie pozycje, toteż zmiana pozycji któregokolwiek z nich automatycznie daje nam tylko dwie możliwości – włączenia i wyłączenia oświetlenia. Jest to rozwiązaniem bardzo pomysłowym i zapewniającym nam możliwość swobodnego korzystania z oświetlenia przede wszystkim na klatkach schodowych. Stosując łączniki i przełączniki schodowe nie musimy po prostu za każdym razem włączać i wyłączać oświetlenia w tym samym miejscu, tylko po przejściu z jednej kondygnacji na druga, światło za sobą po prostu gasimy na tej, na której się aktualnie znajdujemy.