04/12/2013

Pociecha zdała prawo jazdy?

By grawertop

smaryPo stresach wynikających z egzaminu na prawo jazdy, przychodzi pora na przyjemności, bądź kolejne wydatki związane z wpłatą pieniędzy na następny egzamin. W pierwszym przypadku, warto zastanowić się nad kupnem pojazdu dla swojej latorośli. Jednakże wiele osób popełnia podstawowy błąd, jakim jest kupienie tak zwanej „kupy złomu” zamiast sprawnego samochodu. Na co patrzeć? Co kupić, by osoba świeżo po egzaminie nie zabiła się na zakręcie?

Pierwszy samochód

Powszechnie panuje przekonanie, że na początek powinno się kupić mały samochód o małej mocy. Nie zgodzę się do końca z takim tokiem rozumowania, ponieważ 140 wyciśnie i Matiz. Nie zależnie od samochodu który kupimy, osoby, które mają tendencję do przekraczania prędkości oraz lekkomyślności na drodze będą to robiły czy kupimy im Seicento czy Corvette. Kupując więc samochód dla syna bądź córki, powinniśmy poradzić się, co dziecko chciało by dostać, najlepiej nie zwracać uwagi na wymagania mocy dziecka, lecz skupić się na gabarytach. Jedni lubią samochody, które wszędzie się zmieszczą, inny zaś takie, w których wszystko zmieszczą. Z małych samochodów najczęstszymi wyborami są Seicento, Tico oraz Matiz. Z sedanów często kupowane są Focusy i Lanosy, w kombi również częstym wyborem jest Ford Focus, obok niego jest Astra, wartym polecenia samochodem w tej kategorii jest Volvo V40, którego nowsze modele przypominają stylistycznie raczej hatchback. Z jeszcze większych samochodów pod uwagę na pewno należy wziąć VW Sharan czy Honda Odyssey, lecz są to wydatki, po które trzeba sięgnąć głębiej do portfela.

Na co patrzeć?

Jeżeli nie za bardzo ciągnie nas do hurtowni łożysk Stożek bo wymieniać łożyska, lepiej sprawdzić czy obecnie założone łożyska nie skrzepią, piszczą, ogólnie nie wydają żadnych dźwięków. Warto sprawdzić czy samochód nie był bity (magnesik, sprawdzić czy wszystkie szyby są tego samego producenta). Sprawdzić, czy nie ma spawów w bagażniku. Sprawdzić olej oraz jeżeli samochód ma zawieszenie hydrauliczne, co jest w dzisiejszych czasach jeszcze rzadko spotykanie, sprawdzić oleje hydrauliczne.  Sprawdzić należy także zbieżność, ABS, światła, stan karoserii oraz uszczelki przy szybach. W razie wątpliwości samochód lepiej zostawić i poszukać innego.

Kupno samochodu

Po tym wszystkim warto oprzeć się na aspektach wygody. Czy są elektryczne szyby, centralny zamek czy klimatyzacja. Jeżeli wszystko gra, a opcja udogodnieni samochodu wam odpowiada, warto kupić ten samochód.