21/01/2021

Pomieszczenie akumulatorowni i bezpieczeństwo ładowania akumulatorów.

By grawertop

Obecnie, praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym, produkcyjnym, czy też magazynowym, w kwestiach logistycznych wykorzystywane są wózki widłowe z napędem elektrycznym. Wobec tego też, w każdym tego typu obiekcie, niezbędne będzie pomieszczenie akumulatorowni, w którym będzie możliwe ładowanie akumulatorów do wózków w bezpiecznych warunkach. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż w większości przypadków będą to akumulatory kwasowo-ołowiowe. W ich przypadku zaś, może dochodzić do wydzielania się wodoru, w wyniku na przykład rozszczelnienia akumulatora. Wobec tego też, odpowiednio przygotowane pomieszczenie akumulatorowni, będzie tutaj gwarantować bezpieczne warunki ładowania baterii trakcyjnych.

Jak przygotować pomieszczenie akumulatorowni aby było w pełni bezpieczne?

Przede wszystkim, trzeba tutaj zdać sobie sprawę, iż do bezpiecznego ładowania akumulatorów, musimy koniecznie wyznaczyć odrębne pomieszczenie akumulatorowni. Bardzo często jednak, całkowicie błędnie, ten fakt jest pomijany. W wielu warsztatach, akumulatory ładowane są bezpośrednio na hali, w sąsiedztwie maszyn produkcyjnych. Jest to zupełnie pozbawione sensu stwarzanie zagrożenia dla pracujących ludzi, oraz dla mienia firmy.

Poza tym, iż należy wyznaczyć odrębne pomieszczenie akumulatorowni, trzeba będzie jeszcze zadbać o jego prawidłowe przygotowanie. Tutaj oczywiście wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Jednakże ich poniesienie jest kluczowe w kontekście zagwarantowania sobie bezpiecznych warunków na obiekcie.

Trzeba będzie więc zadbać o następujące kwestie w pomieszczeniu akumulatorowni:

  • Podłogi oraz ściany powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym.
  • W pomieszczeniu powinien być zainstalowany system wentylacji mechanicznej.
  • Należy także zainstalować nowoczesne systemy detekcji wodoru połączone z systemem wentylacji i elektrycznym – w razie wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru, automatycznie powinny był odłączone od zasilania wszystkie prostowniki, a system wentylacji uruchomiony na 100% swoich możliwości.

Są to więc konkretne wymagania, które przyczynią się do tego, iż ładowanie baterii trakcyjnych, może być realizowane w bezpiecznych warunkach. Odrębne pomieszczenie akumulatorowni, dobrze przygotowane i prawidłowo wyposażone, będzie gwarantować bezpieczeństwo na obiekcie.

Dodatkowe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Warto także podkreślić, iż poprzez dodatkowe wyposażenie, pomieszczenie akumulatorowni będzie nie tylko jeszcze bardziej bezpieczne. Dzięki dodatkowym inwestycjom, praca związana z ładowaniem akumulatorów, stanie się prostsza i mniej wymagająca. Chodzi tutaj o sprzęty takie jak chociażby wózek serwisowy, który pozwoli nam na wymianę płynu w akumulatorze, bez konieczności jego przestawiania. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie wózki na akumulatory. Wózki, które pod spodem statywu na akumulator będą posiadać wannę ze stali kwasoodpornej w razie, gdyby doszło do wycieku. Jednym słowem, można tutaj wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia, które sprawią, iż pomieszczenie akumulatorowni nie będzie stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia dla znajdujących się na obiekcie pracowników.