22/07/2015

Praca adwokata.

By grawertop

prawo_3Wykonywania zawodu adwokata wcale nie jest takie proste jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać, przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż podejmując się prowadzenia jakiejkolwiek rozprawy, adwokat bierze na siebie odpowiedzialność za jej wynik. Jego podstawowym obowiązkiem jest tutaj tak wykorzystać całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby klient opuścił sąd z jak najbardziej korzystnym orzeczeniem, niezależnie od tego czy będzie go bronić przed pójściem do więzienia, czy też przed zapłaceniem grzywny. Wiąże się z tym nie lada wyzwanie, gdyż z drugiej strony z reguły będzie siedział prokurator, który będzie chciał doprowadzić do jak najwyższego wymiaru kary, a z reguły będzie to osoba równie dobrze wykształcona, która równie dobrze zna się na przepisach prawa. Sprawdźmy więc, jak będzie przebiegać codzienna praca adwokata na rzecz swoich klientów, aby się przekonać, iż nie jest to nic łatwego i przyjemnego a wiąże się raczej z niesamowitym stresem.

Przygotowanie do prowadzenia procesu.

Przede wszystkim, każdy adwokat, zanim wejdzie na salę rozpraw, musi się bardzo starannie i skrupulatnie przygotować do konkretnej rozprawy. Należy zebrać wszystkie informacje zarówno te od samego klienta jak i inne, o których klient nie zawsze ma większe pojęcie. Trzeba także ustalić konkretną ścieżkę postępowania i ewentualne warianty wyniku rozprawy, na które jest gotów zgodzić się klient. Dopiero posiadając takie informacje, adwokat będzie w stanie ustalić konkretną linię obrony, rozpoznać przedmiot procesu, a także zapewnić sobie podstawową wiedzę z zakresu przepisów, które można będzie w konkretnym przypadku zastosować. Jest to mozolne i czasochłonne, niemniej jednak jak najbardziej niezbędne działanie, bowiem bez zebrania podstawowych informacji i odpowiedniego przygotowania się do konkretnego procesu, niestety nie będzie możliwe skuteczne przeprowadzenie jakiegokolwiek procesu sadowego.

Poszerzanie swojej wiedzy.

Skuteczny adwokat, każdego dnia sięga także do kodeksów prawnych, z reguły w kwestiach związanych z aktualnie prowadzonymi rozprawami, dzięki czemu też stale uczy się nowych przepisów, i umiejętnej ich interpretacji oraz zastosowania w konkretnych przypadkach. Wymaga to poświęcenia sporej ilości wolnego czasu, wobec czego też, dzień pracy prawnika z reguły nie będzie trwać ośmiu godzin, tylko raczej 10-12 godzien, a czasami nawet jeszcze więcej. Co prawda poświęcenie to i zaangażowanie znajduje swoje odzwierciedlenie w jego zarobkach, które zazwyczaj są ustalane procentowo, na zasadzie prowizji od zasądzonej na korzyść klienta kwoty, chyba, że rozprawa tyczy się czego innego, wtedy adwokat będzie ustalać w inny sposób swoje honorarium.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, praca adwokata, wcale do najłatwiejszych nie należy. Wręcz przeciwnie. Wymaga poświęcenia i zaangażowania na wysokim poziomie. Wymaga poświęcenia dużej ilości wolnego czasu, w zamian za co można się jednak godziwych dość zarobków.

Kancelaria adwokatów i radców prawnych adwokaciiradcy.pl