produkcja brykietu drzewnego
05/06/2022

Produkcja brykietu drzewnego.

By grawertop

Produkcja brykietu drzewnego to doskonałe rozwiązanie na zagospodarowanie odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Dotychczas wszelkie wióry, trociny oraz zrębki, nie znajdywały większego, bardziej sensownego zastosowania. Jednakże, możliwość przetworzenia ich w brykiet drzewny, materiał opałowy o bardzo dobrych właściwościach i wysokiej kaloryczności to bardzo dobre rozwiązanie. W wielu przypadkach może się okazać, iż produkcja brykietu drzewnego to doskonałe rozwiązanie dla tartaków i firm zajmujących się stolarstwem na to, aby pozbyć się odpadów i jeszcze na tym dodatkowo zarobić.

Czy produkcja brykietu drzewnego jest opłacalna?

Jeśli dysponujemy odpowiednim zapleczem magazynowo produkcyjnym, oraz cały proces technologiczny przeprowadzimy we właściwy sposób, to jak najbardziej tak. Jeśli zadbamy o to, aby wytwarzany przez nas brykiet drzewny był dobrej jakości, i charakteryzował się wysoką wartością opałową, to jego produkcja będzie jak najbardziej opłacalna. Jak jednak sprawić, aby produkcja brykietu drzewnego przebiegała zgodnie z nowoczesnymi technologiami w tym zakresie? W tym celu trzeba będzie ponieść pewne koszty inwestycyjne.

Inwestycje w infrastrukturę produkcyjno-magazynową.

W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby produkcja brykietu drzewnego mogła być realizowana w odpowiednich warunkach. Będziemy potrzebować odpowiednich pomieszczeń magazynowych oraz produkcyjnych. Powinny one gwarantować zabezpieczenie surowca przeznaczonego do produkcji przed wilgocią. Ta bowiem, jest jednym z największych zagrożeń podczas brykietowania trocin, wiórów i innych odpadów drzewnych. Tak więc, pomieszczenia magazynowe, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, aby magazynowany surowiec nie był nią w żadnym zakresie zagrożony.

Inwestycje w niezbędne maszyny.

Aby produkcja brykietu drzewnego mogła być prawidłowo realizowana, trzeba będzie także dysponować odpowiednimi maszynami do brykietowania. W tym zakresie, jednym z lepszych rozwiązań na naszym rynku będzie profesjonalna brykieciarka Briklis. Jest to nowoczesna maszyna, zapewniają nam wysoki poziom wydajności brykietowania. Do tego mamy możliwość wytwarzania brykietów w różnych kształtach. Począwszy od tradycyjnych już kostek, a skończywszy nawet na wałkach w różnej średnicy, które idealnie nadają się do spalania w piecach kominkowych. Oczywiście zakup takiej maszyny to stosunkowo spory wydatek, jednakże jej zalety i możliwości w zupełności rekompensują konieczność poniesienia wydatków.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż produkcja brykietu drzewnego to dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw, głównie tartaków i zakładów stolarskich. Aczkolwiek, trzeba tutaj podkreślić, iż wiele przedsiębiorstw zajmuje się produkcją brykietu pozyskując surowiec z zewnątrz. Nie tylko z warsztatów stolarskich i tartaków, ale także prosto z wycinek leśnych. Nawet takie podejście jest w dalszym ciągu opłacalne, tym bardziej, iż brykiet drzewny staje się obecnie bardzo popularnym, a przede wszystkim ekologicznym materiałem opałowym.