13/09/2016

Różnorodność guzików dostępnych na rynku.

By grawertop

guziki metaloweNie ma chyba żadnego innego przedmiotu, który byłby tak istotny a jednocześnie tak mało szanowany jak guzik. Powszechnie nawet uważa się, że guzik to po prostu nic, a w rzeczywistości jest zupełnie przeciwnie. Gdyby guzik był niczym, nie byłoby tyle sklepów stacjonarnych i internetowych dystrybuujących wszelkiej maści guziki, przekrzykujących się między sobą o to, kto ma lepsze i bardziej przystępne cenowo. Można wręcz powiedzieć, iż guzik to bardzo istotny element naszej odzieży, i nie powinniśmy pod żadnym pozorem utożsamiać go z niczym. Zobaczmy wobec tego, dlaczego guzik jest tak bardzo ważnym elementem naszego ubioru, i jakie na chwilę obecną mamy dostępne rodzaje guzików, czym się różnią i dlaczego jest ich tak wiele.

Różnorodność guzików.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się kwestii tego, jak wiele guzików jest obecnie dostępnych i dlaczego występują w tak licznych odmianach. Otóż znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt rodzajów guzików, z czego każdy będzie charakteryzować się inną kolorystyką, stylistyką oraz samym wykonaniem. Możemy na przykład kupić guziki metalowe, plastikowe, czy też drewniane. Możemy kupić guziki w najróżniejszych kształtach, i z różnorodnymi sposobami montażu w odzieży. Jedne z nich będą po prostu guzikami, które mają za zadanie spiąć dwie połowy koszuli czy też kurtki razem, a inne będą pełnić funkcję wyjątkowo ozdobną. Znajdziemy przecież bez trudu guziki ozdabiane wzorami, na przykład w kurtkach marynarskich, w mundurach wojskowych i innych okolicznościowych elementach odzieży. Warto tutaj także wspomnieć, iż guziki metalowe, stosowane w mundurach obecnie są bardzo cenione, szczególnie te, pochodzące z mundurów z lat wojennych. Na chwilę obecną mają one dość sporą wartość, skutkiem czego można się spotkać z dość wygórowanymi cenami za pojedyncze egzemplarze.

Różnice pomiędzy guzikami.

Każdy guzik różni się od siebie. Jedne wykonane są z drewna, inne z metalu, jeszcze inne z plastiku. Zdecydowanie najpopularniejsze są guziki metalowe oraz plastikowe, co jest wynikiem o wiele łatwiejszego procesu ich produkcji. Różnić się mogą także sposobem montażu w odzieży. Jedne przyszywać będziemy poprzez cztery dziurki, inne przez trzy, a jeszcze inne przez dwie. Można także natknąć się na guziki, które przyszywane będą poprzez specjalny haczyk wystający od spodu, co będzie w pewnym sensie przypominać mały grzybek. Zastosowanie poszczególnych rodzajów guzików zależeć będzie od technologii produkcji odzieży. Guziki z dziurkami najczęściej stosowane są w odzieży produkowanej seryjnie, bowiem w tym szczególnym przypadku możliwe będzie maszynowe ich przyszywanie do odzieży. pozostałe zaś rodzaje guzików będą raczej przyszywane ręcznie w odzieży wytwarzanej na zamówienie, gdyż trudno jest przygotować odpowiednią maszynę, która byłaby w stanie skutecznie przyszyć odmienne typy guzików. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, że na chwilę obecną, na rynku można będzie znaleźć wyjątkowo dużo guzików, a co za tym idzie, praktycznie każdy z nas będzie zadowolony i będzie umiał skutecznie dopasować guziki do swoich ubrań, aby być z nich w pełni zadowolonym.