20/04/2020

Specjalistyczne narzędzia pomiarowe w budownictwie.

By grawertop

Nie da się ukryć, iż w branży budowlanej, jeśli chodzi o narzędzia pomiarowe, to zdecydowanie najważniejszym, od wielu już lat, pozostaje oczywiście poziomnica. Jest to podstawowe, kluczowe narzędzie pomiarowe, bez którego praktycznie nie odbędzie się żadna budowa. Wszelkiego rodzaju roboty budowlane, nawet najbardziej amatorskie, będą realizowane w oparciu o wskazania poziomicy. Obecnie zaś, coraz łatwiej można dostać poziomnice specjalistyczne, czyli dostosowane do konkretnej dziedziny budownictwa. Bez trudu znajdziemy więc profesjonalne poziomice murarskie, czy też tynkarskie, posadzkarskie. Będą one dopasowane do specyfiki danej dziedziny budownictwa, ułatwiając prowadzenie pomiarów w danym przypadku, a jednocześnie podnosząc efektywność prowadzonych robót.

Profesjonalne poziomnice specjalistyczne.

Jak już wspomnieliśmy, na rynku można obecnie natrafić na coraz większą liczbę poziomic profesjonalnych, specjalistycznych, dopasowanych do konkretnych typów robót budowlanych. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia pracowników zajmujących się realizacjami poszczególnych etapów w budowlance. Mogą oni dzięki takiemu rozwiązaniu, wykonywać prace na wyższym poziomie jakości, przy niższym poziomie skomplikowania wszystkich kwestii wykonawczych, w tym kwestii pomiarowych.

Trzeba także pamiętać, iż poziomnica jest podstawowym narzędziem budowlanym o wielu setek lat. W zasadzie, od kiedy tylko została wynaleziona poziomica, automatycznie stała się podstawowym narzędziem budowlanym, zapewniając możliwość realizacji prac budowlanych o wyższym poziomie trwałości. Wynika to z faktu tego, iż budowa domów stojących prosto, gdzie zachowane są wszystkie niezbędne piony i poziomy, podnosi znacznie ich trwałość, poprze minimalizację naprężeń grawitacyjnych.

Pozostałe poziomice w użytku.

Poza klasyczną poziomnicą, czy też poziomicą laserową, znajdziemy jeszcze kilka innych tego typu urządzeń, które stosowane będą w zupełnie innych sytuacjach. Oczywiście klasyczna poziomica powinna z założenia być narzędziem wystarczającym do realizacji wszystkich prac budowlanych. Jednakże pewne wariacje poziomicy są o wiele bardziej dostosowane do konkretnych zadań.

  • profesjonalne poziomice murarskie – czyli wszystkie te poziomice, które idealnie sprawdzać się będą w realizacji prac murarskich
  • Poziomica wężowa – (szaufwaga), wykorzystywana do ustalania poziomu przy pracach związanych z wylewkami czy też posadzkami. Działa na zasadzie naczyń połączonych. Tutaj są one ze sobą połączone wężem o dużej odległości, dzięki czemu możemy ustalić taki sam poziom na 2 różnych ścianach, w 2 różnych pomieszczeniach, stanowczo od siebie oddalonych, czego klasyczną poziomicą tak łatwo nie przeprowadzimy.
  • Poziomice maszynowe – wykorzystywane jedynie do ustawiania poziomu maszyn i obrabiarek.

Oczywiście jest to podział znacznie uproszczony, gdyż typów poziomic znajdziemy z całą pewnością o wiele więcej. Niemniej jednak w tym przypadku, są to najważniejsze i najczęściej wykorzystywane poziomice w codziennych realizacjach prac budowlanych.