13/01/2021

Trekking dookoła Mont Blanc.

By grawertop

Wśród wielu ciekawych opcji wyjazdu na trekking, znaleźć można także wyjazd na trekking dookoła Mont Blanc. Jest to najwyższy szczyt alpejski, dumnie wznoszący się na wysokość 4808 m n.p.m. Już samo sąsiedztwo tak wspaniałego i wysokiego szczytu robi na każdym wystarczająco duże wrażenie. Jeśli jednak do tego dodamy możliwość podróżowania po jego szlakach, to naprawdę zaczyna się robić wyjątkowo ciekawie. Przede wszystkim jednak, trekking dookoła Mont Blanc, to ciekawa opcja na urlop wypełniony aktywnością fizyczną. Trzeba jedynie wszystko starannie zaplanować. Tak, aby sam wyjazd nie był obarczony już jakimikolwiek problemami i sprawami organizacyjnymi.

Planujemy nasz trekking dookoła Mont Blanc.

Oczywiście tutaj najbezpieczniejszym rozwiązaniem, polecanym dla mniej doświadczonych podróżników, jest skorzystanie z ofert licznych biur podróży organizujących tego typu wyjazdy. Może się to okazać nieco bardziej kosztowne, od samodzielnej organizacji. Jednakże zyskujemy w zamian wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa podróży. Biuro podróży sprawnie zarezerwuje niezbędne noclegi, jak również zapewni nam odpowiednie wyżywienie. My jedynie będziemy musieli korzystać z górskich atrakcji i pokonywać kolejne odcinki trasy. Dzięki takiemu podejściu, nasz trekking dookoła Mont Blanc, będzie na pewno nieco bardziej przyjemny. Aczkolwiek w dalszym ciągu będzie to wyprawa wymagająca odpowiedniego przygotowania. W góry nie można wyjeżdżać bez uprzedniego przygotowania, oraz zadbania o niezbędny ekwipunek.

Ekwipunek niezbędny na wyprawie trekkingowej.

Wybierając się w Alpy, na trekking TMB (Tour du Mont Blanc), koniecznie musimy się prawidłowo przygotować pod względem naszego wyposażenia i ekwipunku. Powiemy sobie tutaj o absolutnych podstawach, bez których nie ma co wychodzić na szlak górskich. O elementach, które sprawią, iż nasz trekking dookoła Mont Blanc będzie nie tylko bezpieczny, ale także w pełni komfortowy. Tak wiec przede wszystkim musimy zadbać o następujące elementy naszego wyposażenia:

  • Buty trekkingowe – solidne buty górskie z możliwością dopięcia do nich raków. Powinny być wodoodporne i zapewniać stabilne trzymanie podłoża w zróżnicowanym terenie.
  • Odzież turystyczna – wodoodporna odzież, gwarantująca nam maksymalnie wysoki poziom komfortu termicznego na szlaku.
  • Plecak turystyczny – o pojemności co najmniej 30 litrów, wodoodporny, który posłuży nam przenoszenia wyposażenia oraz zapasów wody i prowiantu.
  • Składane kijki trekkingowe – niezbędne na dłuższych odcinkach. Znacznie usprawniają poruszanie się w górach, przenosząc część obciążenia z nóg na ręce.

Jeśli brakuje nam jakiegokolwiek elementu z powyższego wyposażenia, to raczej nie ma sensu ruszać się na szlak górski. Już na pewno nie na trekking dookoła Mont Blanc. Tutaj będziemy mieć zdecydowanie większe wymagania niż przy wjeździe kolejką na Czantorię czy Kasprowy Wierch. Jednym słowem, podstawowe wyposażenie trekkingowe jest absolutnie niezbędne. W przeciwnym razie sami ściągamy na siebie zagrożenia związane z odmrożeniami, obtarciami czy też nadmiernym przemęczeniem w trakcie górskich wędrówek.