22/11/2017

Trekking trasą Haute Route w Alpach.

By grawertop

widoki z szlaku Haute RouteKażdy pasjonat wyjazdów trekkingowych, z całą pewnością zdaje sobie sprawę z tego, iż jest kilka takich tras na świecie, których pokonanie jest zwieńczeniem wieloletnich podróży i wyjazdów trekkingowych. Generalnie musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na trasy takie jak GR20 na Korsyce, czy też o wiele bardziej wymagającą w sensie siłowym i technicznym, trasę Haute Route w Alpach Walijskich. Przyjrzyjmy się tutaj nieco bliżej tej drugiej opcji, czyli trasie Haute Route, i kwestią związanym z przygotowaniem do jej pokonania, bowiem trzeba będzie się tutaj naprawę solidnie przygotować do tego aby bezpiecznie i szczęśliwie pokonać całą trasę.

Etapy wycieczki na Haute Route.

Wycieczka na Haute Route, podzielona jest w tym przypadku na dwa etapy, z czego pierwszy jest o wiele łatwiejszy i wiedzie normalnymi szlakami turystycznymi, przez co też może być to odcinek dostępny dla większości normalnych i mniej doświadczonych pasjonatów trekkingu alpejskiego. Poważne wyzwania zaczynają się dopiero jednak na drugim etapie. Warto od razu nadmienić, iż od jego rozpoczęcia przez kilka kolejnych dni nie będzie możliwości odłączenia się od grupy, wobec czego trzeba być solidnie przygotowanym do wyjazdu, aby nie sprawiać jakichkolwiek trudności i problemów. Tym bardziej, iż szlak będzie wiódł na wysokości ponad 3700 m n.p.m. przez pola lodowcowe i skalne półki, gdzie będzie zachodzić konieczność korzystania ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Musimy tutaj także podkreślić, iż umiejętne korzystanie z tego typu sprzętu na trasie będzie kluczem do bezpiecznego jej pokonania. Warto więc z dużym wyprzedzeniem zaopatrzyć się w uprząż, raki i czekan, oraz nabrać wprawy w posługiwaniu się nimi, aby na Haute Route, nie mieć już z tym żadnych trudności.

Przygotowanie do wyjazdu.

Jak już wspomnieliśmy trekking Haute Route jest jednym z bardziej wymagających przede wszystkim od względem technicznym, a co za tym idzie, będziemy musieli się odpowiednio do tego typu wyjazdu przygotować. Warto tutaj wybrać się wcześniej na kilka mniej wymagających wyjazdów, które jednak dokładnie wskażą nam sposób prawidłowego posługiwania się rakami, uprzężą i czekanem, oraz wskażą nam kierunek przygotowań. Musimy także nauczyć się podróżować szlakiem górskim na uprzęży w połączeniu z pozostałymi członkami grupy, gdyż na Haute Route, będzie to koniecznością. Tutaj nie ma ani chwili czasu na odpoczynek i trzeba regularnie i systematycznie przygotowywać się do wyjazdu, aby potem na turze wysokogórskiej nie mieć już jakichkolwiek problemów i trudności z poruszaniem się szlakiem Haute Route, wraz z całą grupą. Będzie to z całą pewnością dość trudne wyzwanie, ale i też jednocześnie zwieńczenie wszystkich wyjazdów trekkingowych, na których kiedykolwiek mielibyśmy okazję być. Jest to bowiem bezsprzecznie jedna z najbardziej ciekawych i wymagających tras trekkingowych, które dostarczają nam zdecydowanie najmocniejszych i najbardziej niezapomnianych wrażeń.