15/01/2015

Wybór pieca kominkowego do domu.

By grawertop

ekkom_piec ceramicznyW kwestii ogrzewania domu jednorodzinnego, ostatnimi laty dość sporo się zmieniło, a mianowicie, możemy znów stosować z powodzeniem piece kominkowe, które poprzez nowoczesne technologie spalania, oraz odzyskiwania ciepła, zapewniają nam jeszcze większy poziom wydajności cieplnej. Po prostu w chwili obecnej, nowoczesne piece kominkowe, mogą efektywnie wykorzystywać nawet grubo ponad 80% ciepła produkowanego w procesie spalania, do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, co stwarza nam doskonałe wręcz warunki do zastosowania tego rozwiązania, jako jedynego sposobu ogrzewania domów. Oczywiście nie jest to takie proste w każdym przypadku, wobec czego warto zobaczyć, kiedy można będzie zastosować piec kominkowy, oraz jak go wybrać, aby mógł spełniać swoje podstawowe zadania.

Kiedy zastosować piec kominkowy?

W pierwszej kolejności, trzeba sobie rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, czy w danym przypadku możliwe będzie zastosowanie pieca kominkowego, bowiem niestety nie w każdym przypadku jest to tak samo realne. Chodzi tutaj o to, iż aby możliwe było zastosowanie tego typu rozwiązania, dom powinien spełniać pewne kryteria względem energooszczędności. Najlepiej jeśli będzie to dom zbudowany według wytycznych najnowszych technologii budowlanych, co zapewni mu wysoki poziom energooszczędności, niski poziom strat ciepła, a co za tym idzie, mniejsze wymagania względem źródła ogrzewania. Jeśli dodatkowo dom będzie należycie ocieplony, z całą pewnością piec kominkowy, powinien być wystarczającym źródłem ogrzewania. Co więcej, trzeba także pamiętać, iż do wyboru mamy różnorodne piece kominkowe przy czym każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami spalania, oraz inną wydajnością energetyczną, a więc w każdym z przypadków, trzeba będzie zastosować zupełnie inny piec. Oczywiście można by zawsze stosować ten najmocniejszy i najbardziej wydajny, tylko z drugiej strony nie jest to oszczędnym rozwiązaniem, a przecież o oszczędności przede wszystkim tutaj walczymy.

Poprawny dobór pieca kominkowego

Generalnie rzecz więc ujmując, trzeba będzie tutaj określić swoje zapotrzebowanie energetyczne budynku, i w stosunku do tej wartości wybrać taki piec kominkowy, który spełni te wymagania. W przypadku kiedy mamy niezbyt duże wymagania, bardzo dobrze mogą się sprawdzać żeliwne piece kominkowe, które dodatkowo mają tę zaletę, iż ogrzewają pomieszczenie w którym będą zainstalowane swoją powierzchnią, aczkolwiek możliwe jest także zabudowanie takie pieca kominkowego i ocieplenie go, aby większa część energii użytkowana była do ogrzewania systemu grzejnikowego. Generalnie rzecz więc ujmując, możliwości mamy tutaj stosunkowo sporo, aczkolwiek trzeba dość starannie przemyśleć wszystkie kwestie i podjąć słuszną decyzję w sprawie wyboru pieca kominkowego, aby ostatecznie osiągnąć odpowiednie warunki cieplne przez cały sezon zmowy, z uwzględnieniem sytuacji, że może nas czekać zima sroga i mrozy mocniejsze niż zwykle.