06/01/2021

Wyposażenie spawalnicze w zakładach przemysłowych.

By grawertop

Realizacja prac spawalniczych na skalę przemysłową, będzie wymagać odpowiednie przygotowania stanowisk spawalniczych. Chodzi tutaj głównie o sprzęt, zapewniający sprawną i bezpieczną realizację poszczególnych prac spawalniczych. Warto też podkreślić, iż wyposażenie spawalnicze dla stanowisk, będzie pociągać za sobą odpowiednio wysokie koszty. Aczkolwiek są one ściśle uzależnione od tego, jakiego rodzaju elementy będziemy spawać na poszczególnych stanowiskach. Im będą one większe i bardziej ciężkie, tym większe koszty trzeba będzie ponieść w związku z przygotowaniem stanowiska do bezpiecznej i efektywnej pracy.

Jakie wyposażenie spawalnicze będzie najważniejsze?

Zakładając, że mówimy o skali przemysłowej i o spawaniu elementów stosunkowo ciężkich i dużych, to najważniejszym elementem na stanowisku będzie manipulator do spawania. Jest to specyficzne urządzenie, które gwarantuje znaczne podniesienie poziomu komfortu i bezpieczeństwa pracy. Pozycjoner spawalniczy, umożliwia nam bowiem bezpieczne zamocowanie spawanego elementu a następnie jego unoszenie, pochylanie oraz obracanie wokół własnej osi. Możemy nawet zamocować cały wagon kolejowy na pozycjonerach dwukolumnowych, a następnie obracać nim dookoła po uprzednim podniesieniu do góry. To pozwala na sprawne i bezpieczne wykonanie wszystkich prac spawalniczych dookoła całego spawanego elementu. To wszystko jest możliwe do realizacji na jednym tylko mocowaniu elementu. W przeciwnym razie, należałoby korzystać z suwnicy, co raczej nie jest ani wydajne, ani też w stu procentach bezpieczne.

Jednym słowem profesjonalne wyposażenie spawalnicze to właśnie między innymi odpowiednio dobrany pozycjoner do spawania. Urządzenie znacznie podnoszące poziom komfortu oraz bezpieczeństwa podczas realizacji prac spawalniczych.

Gdzie kupić pozycjonery spawalnicze?

Aby zaopatrzyć się w profesjonalne pozycjonery do spawania trzeba będzie wybrać się bezpośrednio do ich producenta. Oczywiście w przypadku mniejszych urządzeń, w zasadzie możemy je kupić nawet w sklepach ze sprzętem spawalniczym. Ich waga własna jest na tyle niewielka, iż nawet transport nie będzie dla nas stanowić większego problemu. Jeśli jednak będziemy potrzebowali dużych pozycjonerów, o udźwigu kilku ton, to już sytuacja robi się bardziej skomplikowana. W takich przypadkach, będziemy musieli zamówić pozycjoner o konkretnej specyfikacji, i zlecić jego wykonanie. Następnie producent, będzie w częściach przywozić na naszą halę warsztatowych całe urządzenie i już na miejscu montować.

Podsumowanie

Niezależnie jednak od tego czy kupujemy wyposażenie spawalnicze do spawanie wyjątkowo ciężkich i dużych elementów czy też raczej do małych, powinno ono pochodzić z pewnego źródła. Chodzi tutaj o zagwarantowanie sobie wysokiej jakości urządzeń spawalniczych. W przeciwnym razie możemy tylko sobie narobić niepotrzebnych problemów i trudności, których można przecież uniknąć.