03/01/2018

Wzmacnianie podłoża przy zastosowaniu geosiatki.

By grawertop

geosiatka_3Konieczność prowadzenia prac związanych z wzmacnianiem podłoża w wielu przypadkach, doprowadziła do wytworzenia odpowiednich materiałów służących do tego celu. Będą to nowoczesne materiały geosyntetyczne, czyli geosiatki, wykonywane z włókien polipropylenowych czy też poliestrowych, które umiejętnie wkomponowane w grunt będą stanowić doskonałe rozwiązanie do wzmocnienia i stabilizacji warstw gruntu. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej zastosowaniu tego typu materiałów geosyntetycznych, bowiem może się okazać, iż stanowią one zdecydowanie najciekawsze materiały budowlane ostatnich lat.

Kiedy zachodzi konieczność wzmacniania podłoża?

W pierwszej kolejności, warto tutaj określić sobie nieco sytuację, w jakiej koniecznością będzie wzmocnienie podłoża przy zastosowaniu geosiatki. Otóż, okazuje się, iż najczęściej tego typu działania należy podejmować w celu zabezpieczenia skarp i nasypów przed erozją. Jest to klasyczny przypadek, z którym spotkać się można w budownictwie drogowym, gdzie wzdłuż drogi wiedzie nasyp gruntowy. Jeśli nie będzie on odpowiednio zabezpieczony to z biegiem czasu woda z opadów atmosferycznych będzie wypłukiwać warstwy gruntu wraz z drobną roślinnością co nie tylko będzie negatywnie wpływać na sam nasyp, ale także zamulać całą infrastrukturę budowaną wzdłuż drogi. Odpowiednio dobrana geosiatka do wzmacniania podłoża będzie tutaj rozwiązaniem idealnym zabezpieczającym nasyp przez jego osuwaniem się i wypłukiwaniem jego warstw. Bardzo często w takich przypadkach wykorzystywana będzie także mata antyerozyjna, która sprawdza się jeszcze lepiej.

Kolejnym przypadkiem wykorzystania geosiatek będzie wzmacnianie i stabilizacja podbudowy pod nawierzchnią bitumiczną na drogach. Wykorzystanie geosiatki w tym przypadku będzie gwarantować nam zabezpieczenie podbudowy przed jej przemieszczeniem się, co zaowocuje zwiększoną trwałością samej nawierzchni drogowej. Wszystkie uszkodzenia, zagłębienia i pęknięcia nawierzchni swój początek biorą właśnie z przemieszczenia się warstw podbudowy, co w wielu przypadkach, zdarza się w miejscach gdzie będziemy mieć do czynienia z gruntami luźnymi czy też podmokłymi. Podbudowa może się także przemieszczać wskutek działania sił mechanicznych wynikających z normalnej eksploatacji drogi. Zastosowanie w tym przypadku odpowiednio dobranej geosiatki, będzie wydłużać więc okres eksploatacji nawierzchni drogowej, bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek jej remontów i napraw. generalnie rzecz więc ujmując, geosiatki do wzmacniania podłoża będą odgrywać w tym przypadku bardzo istotną rolę, o czym należy pamiętać w tego typu sytuacjach.

Bezsprzecznie trzeba powiedzieć, iż geosiatka jest jednym z ciekawszych materiałów geosyntetycznych, które pozwalają nam na znaczne zredukowanie kosztów eksploatacji dróg i autostrad, poprzez wydłużenie czasu ich eksplaotacji bez napraw i modernizacji. Jest to więc jej największą zaletą, która w obecnym budownictwie drogowym będzie więc wymagana do zastosowania.