Zaciski hamulcowe w pojazdach ciężarowych.
Jednym ze zdecydowanie najbardziej istotnych elementów układu hamulcowego, wpływających na zachowanie bezpiecznej drogi hamowania w przypadku pojazdów ciężarowych, sa rzecz jasna zaciski hamulcowe. Wobec tego też, powinniśmy systematycznie przeprowadzać kontrolę ich stanu technicznego, celem wychwycenia ewentualnych uszkodzeń lub tez nieprawidłowości w działaniu, aby możliwe było przeprowadzanie wymiany bądź też regeneracji, a tym samym przywrócenia ich sprawności i podniesienia poziomu bezpieczeństwa eksploatacji pojazdu. Zobaczmy jak to więc wygląda w praktyce, kiedy można będzie przeprowadzić regenerację zacisków, a kiedy niezbędna będzie ich wymiana na zupełnie nowe.
Spis treści artykułu
Regeneracja zacisków.
Regeneracja zacisków jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, bowiem pozwala zaoszczędzić stosunkowo spore pieniądze związane z koniecznością zakupu nowych zacisków. W ten sposób, poprzez zregenerowanie zużytego zacisku, przedłużamy jego żywotność, a co za tym idzie, raz wydane pieniądze, przy niewielkiej, dodatkowej inwestycji, będą dłużej pracować dla naszego pożytku. Generalnie trzeba jednak pamiętać, iż regeneracja zacisków do samochodów ciężarowych nie zawsze jest możliwa, a wynika to głównie z poziomu zużycia i uszkodzenia zacisku. Co więcej, warto także pamiętać, iż zregenerowany zacisk, będzie podlegał szybszemu zużywaniu się, wobec czego trzeba będzie szybciej przygotować się na jego wymianę na nowy. Jednakże pozwala to nam odłożyć w czasie moment zakupu kosztownego zacisku hamulcowego, a co za tym idzie, będziemy mogli nieco zaoszczędzić, co zawsze korzystnie wpływa na finanse przedsiębiorstw transportowych.
Wymiana zacisków na nowe.
Oczywiście znajdziemy także przypadki, kiedy regeneracja zacisków będzie absolutnie niemożliwa, przez wzgląd na zbyt wysoki poziom zużycia elementów zaciskowych. Chodzi nam tutaj przede wszystkim o nadmiernie postępująca korozję, oraz zaciski, które już wcześniej były poddawane procesowi regeneracji, a co za tym idzie, na chwilę obecną nie nadają się już do dalszego regenerowania. Można jednak powiedzieć, iż w tych przypadkach z góry będziemy pewni, iż nasz zacisk nie nadaje się już do regeneracji, bowiem sami dobrze pamiętamy, kiedy był naprawiany, i mamy świadomość, iż w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń, trzeba będzie go całkowicie wymieni na nowy.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż w zależności od danej sytuacji, możliwe jest przeprowadzenie regeneracji zacisków hamulcowych do pojazdów ciężarowych, a czasami natomiast, niezbędna będzie ich wymiana na nowe zaciski. Niezależnie jednak od tego, musimy przede wszystkim stale monitorować ich stan techniczny, aby zagwarantować sobie wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji pojazdu ciężarowego, zarówno dla samego kierowcy, jak i dla pozostałych uczestników ruchu.