28/02/2020

Zanieczyszczenia pochodzenia wewnętrznego w warsztatach lakierniczych.

By grawertop

Zanieczyszczenia lotne unoszące się w atmosferze wewnętrznej warsztatu lakierniczego to jedno ze zdecydowanie największych zagrożeń w kwestii utrzymania wysokiej jakości realizowanych prac. Aby więc utrzymać dobry poziom jakości, należy zanieczyszczeń się pozbyć. Można to realizować w kilku etapach. Począwszy od eliminacji zanieczyszczeń przedostających Siudo warsztatu z zewnątrz, a skończywszy na pozostałych, oraz tych, które generowane są wewnątrz. Odpowiedniej klasy filtry podłogowe i sufitowe oraz naścienne, będą w stanie skutecznie przechwytywać większość zanieczyszczeń pojawiających się strefie nakładania lakieru.

Filtracja powietrza tłoczonego z zewnątrz.

Pierwszym krokiem będzie tutaj zastosowanie odpowiedniego filtrowania powietrza tłoczonego do wnętrza warsztatu z zewnątrz. Powietrze atmosferyczne jest pełne drobnych zabrudzeń, które możemy skutecznie przechwycić poprzez montaż filtrów kieszeniowych na wlotach powietrza. Nie zapewni nam to przechwytu 100% zanieczyszczeń, niemniej jednak stanowi pierwszy krok, zdecydowanie najważniejszy do osiągnięcia dobrych warunków wewnętrznych do prowadzenia prac lakierniczych.

Zanieczyszczenia pochodzenia wewnętrznego.

Bardzo istotną kwestią będzie tutaj także skuteczne przechwytywanie wszystkich zanieczyszczeń pochodzenia wewnętrznego. Musimy pamiętać, iż powierzchnie drewniane, betonowe, oraz stalowe podlegają powolnej erozji, skutkiem czego w warsztacie pojawia się stosunkowo sporo zanieczyszczeń, które mogą być wznoszone do góry przez przemieszczających się pracowników, czy też pracujące maszyny. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiednie filtry osadowe, które będą wiązać w swojej wewnętrznej strukturze zanieczyszczenia osiadające na ich powierzchni. Są to odpowiednie filtry podłogowe i sufitowe, które wiążą w swojej wewnętrznej strukturze wszystkie zanieczyszczenia lotne, które tylko osiadły na ich powierzchni.

Kabina lakiernicza wewnątrz warsztatu.

Ostatecznie, najważniejszym zabezpieczeniem jakości będzie tutaj inwestycja w kabinę lakierniczą. Jest to spory wydatek, jednakże tego typu rozwiązania przynoszą zdecydowanie największe efekty w zakresie jakości. Kabina lakiernicza to odpowiednie, dodatkowe i w pełni odizolowane od reszty otoczenia pomieszczeni. Coś jakby wewnętrzny garaż. Bardzo ważne jest tutaj jednak odpowiednie wyposażenie kabin w zakładach lakierniczych, bowiem każda taka kabina powinna spełniać pewne wymagania. Chodzi o to, aby posiadała ona autonomiczny system filtracji oraz sprężania powietrza, bez którego będziemy mieć wewnątrz do czynienia z powietrzem takiej samej jakości jak w pozostałych częściach warsztatu. Tutaj zaś chcemy osiągnąć jeszcze wyższy poziom jakości, a więc dodatkowo filtracja będzie gwarantować wyraźny wzrost jakości realizowanych prac lakierniczych.