21/01/2019

Zdobyć Mont Blanc

By grawertop

mont blancZdobywanie czterotysięczników alpejskich to nie lada wyczyn. Nawet podejście na najłatwiejszy z nich czyli Gran Paradiso (4061 m n.p.m.) wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. A cóż dopiero jeśli zdecydujemy się pójść jeszcze wyżej i zdobywać Mont Blanc (4808 m n.p.m.). Tutaj trzeba dopiero solidnego przygotowania, tym bardziej iż trasa jest o wiele bardziej wymagająca. Trzeba będzie przejść etap aklimatyzacji do warunków wysokogórskich. Najważniejsze jest jednak to, aby posiadać jakieś doświadczenie w poruszaniu się w terenie skalno lodowym, bowiem takim terenem będzie właśnie wieść trasa na szczyt Mont Blanc. Niemniej jednak, mimo wszystkich trudności, wycieczki na Mont Blanc, cieszą się stosunkowo sporym powodzeniem wśród turystów spragnionych wysokogórskich wrażeń.

Jak wyglądają wycieczki na Mont Blanc?

Powiedzmy sobie najpierw kilka słów o tym, jak wyglądają typowe wycieczki na Mont Blanc. Otóż przede wszystkim nie jest to wyprawa dla każdego. Tutaj należy posiadać odpowiednie doświadczenie wysokogórskie. Należy umiejętnie poruszać się w terenie skalno lodowym z wykorzystaniem raków i uprzęży we wzajemnym ubezpieczeniu z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Patrząc od strony Chamonix, nie wydaje się to zbyt trudną w podejściu górą. Wręcz przeciwnie, zdaje się być prosta i biała. W rzeczywistości skrywa jednak wiele zagrożeń, na które należy być gotowym podczas jej zdobywania. Zresztą warto spojrzeć chociażby w statystyki wypadków na Mont Blanc, aby uświadomić sobie iż jest to góra z którą nie ma żartów.

Z reguły wyprawy organizowane przez biura podróży będą przygotowane w taki sposób, aby możliwa była aklimatyzacja w terenie wysokogórskim. Są to więc wycieczki wieloetapowe, gwarantujące maksymalny poziom przygotowania i zabezpieczenia dla każdego uczestnika.

Przebieg wycieczki na Mont Blanc.

Jeśli chcemy poznać szczegółowy przebieg konkretnej wycieczki na Mont Blanc, koniecznością będzie zasięgnięcie języka w samym biurze organizatora. My jednak możemy powiedzieć, jak to wygląda w większości przypadków. Otóż większość wycieczek na Mont Blanc, będzie realizowana według następującego schematu:

  • Rozruch – czyli całodobowa wyprawa okolicznymi szlakami wysokogórskimi. Wstępna aklimatyzacja w terenie górskim.
  • Trening poruszania się w terenie skalno lodowym z wyposażeniem. Do tego dochodzi nocleg na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. celem dodatkowej aklimatyzacji. Można liczyć się nawet z bezsenną nocą, wynikającą z faktu przebywania na znacznej wysokości.
  • Podejście treningowe na jeden z niższych czterotysięczników: Gran Paradiso (4061 m n.p.m.), Breithorn (4161 m n.p.m.) lub Castor (4221 m n.p.m.). Takie podejście pozwala ostatecznie zaaklimatyzować się w alpejskim terenie wysokogórskim o mniejszej ilości tlenu. Dodatkowo jest to kolejny trening, przed właściwą wspinaczką na szczyt Mont Blanc
  • Wejście na Mont Blanc.

Mamy tutaj więc cztery konkretne etapy wycieczki na Mont Blanc, które będą zapewniać nam maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz komfortu podczas wyprawy. Trzeba liczyć się ze stosunkowo sporymi trudnościami, aczkolwiek w nagrodę będziemy mieć niesamowity widok. Jeśli tylko pogoda dopisze.