04/01/2018

Inwestycja w ekologiczne materiały opałowe.

By grawertop

brykiet-drzewnyJako, że w ostatnich latach coraz głośniejszym staje się temat ekologii, warto poruszyć także zagadnienie związane z nim bezpośrednio, czyli kwestię związaną z ekologicznymi materiałami opałowymi. Oczywiście największą popularnością w naszym kraju cieszy się w dalszym ciągu węgiel i ekogroszek, niemniej jednak trudno przyznać temu stwierdzeniu rację. Mamy na chwilę obecną o wiele bardziej ekologiczne materiały opałowe od paliw kopalnych, a jednym z nich jest przede wszystkim drewno. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej możliwościom, jakie daje nam drewno, bowiem w tym zakresie możemy tutaj naprawdę przyczynić się do zmniejszenia emisji i poprawy stanu naszego środowiska.

Spalanie drewna i jego przerobów.

W pierwszej kolejności, musimy sobie powiedzieć nieco więcej o samym procesie spalania drewna, bowiem nie do końca wygląda on tak, jak się nam wszystkim wydaje. W zasadzie mamy tutaj do czynienia ze zgazowywaniem drewna a nie jego spalaniem. W wyniku wysokiej temperatury z drewna wydziela się gaz, który może zostać spalony, i w zasadzie powinien zostać spalony. Pozostałości po wydzielaniu gazu to węgiel drzewny, który będzie lekko się żarzyć. Mając tę wiedzę, możemy wykorzystać nowoczesne technologie i sprawić, aby drewno zajmowało nieco mniej miejsca. Musimy je tylko odpowiednio sprasować. Tak powstaje jeden z bardziej ekologicznych materiałów opałowych, czyli brykiet drzewny. Do jego produkcji wykorzystywane są jednak przede wszystkim odpady drzewne na przykład z produkcji tartacznej. Odpowiednio przesuszone trociny, zrębki i wióry drzewne trafiają do komory ciśnieniowej, gdzie przy wykorzystaniu dużej siły nacisku są prasowane w kostki lub wałki różnych średnic. Jednym spoiwem łączącym brykiet w całość jest naturalnie wyciśnięta z drewna żywica. Zastosowanie w tym celu jakichkolwiek chemicznych lepiszczy, automatycznie zaprzecza idei ekologicznych materiałów opałowych.

Produkcja brykietu drzewnego.

Aby jednak brykiet drzewny mógł zostać prawidłowo wyprodukowany trzeba będzie spełnić pewne warunki. Przede wszystkim chodzi tutaj o niezbędne maszyny do produkcji brykietów, które w swoich najnowszych formach, umożliwiają nam dość precyzyjny wybór kształtu gotowego brykietu, oraz poziom jego sprasowania. Bardzo ważnym czynnikiem, wywierającym kluczowy wręcz wpływ na kwestie związane z wartością opałową brykietu będzie suchość materiału wsadowego, oraz samego, gotowego już brykietu drzewnego. Maszyny do produkcji brykietów mają to do siebie, iż będą w stanie bardzo skutecznie przetworzyć każdy, nawet zawilgocony materiał, niemniej jednak nasze piece kominkowe i kotły CO, już nie będą tak wyrozumiałe. Nadmierny poziom wilgoci będzie negatywnie wpływać na sam piec, poprzez wydzielanie pary w procesie spalania i przyczynianie się tym samym do korodowania pieca, jak również poprzez ograniczenie wydajności spalania, a tym samym wykorzystania w pełni materiału opałowego. Jednym słowem brykiet drzewny musi być jak najbardziej suchy, aby mógł spełniać nasze oczekiwania w kwestii wartości opałowej.