10/09/2020

Alpejski trekking idealny na jesienny urlop. Jesień zbliża się coraz większymi krokami, a to znak

By grawertop

Jesień zbliża się coraz większymi krokami, a to znak, iż nadchodzi pora na jesienny trekking w górach, a najlepiej w Alpach. Są to jedne z piękniejszych gór jeśli chodzi o tę porę roku. Co zaś najważniejsze w większości przypadków, są to góry najwyższe na naszym kontynencie. Mamy tutaj także najwyższy szczyt europejski. Mierzący sobie 4808 m n.p.m. Mont Blanc. Warto też podkreślić, iż alpejski trekking jest dobry w zasadzie o każdej porze roku. My jednak, jako wyjątkowo wierni pasjonaci trekkingu wysokogórskiego, wybieramy zawsze Alpy. Tym bardziej, iż trekkingi w Alpach wokół masywu Mont Blanc, to jest coś na co każdy z nas czeka praktycznie rzecz biorąc cały rok. Musimy jednak pamiętać o kwestiach takich jak porządne przygotowanie i zaplanowanie wyprawy. Zatem do dzieła.

Jak przygotować się na alpejski trekking?

Przede wszystkim, zanim w ogóle gdziekolwiek pojedziemy, musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie i ubiór trekkingowy. W tym przypadku jest to kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Jeśli chodzi o dobór właściwego ubioru, to najlepiej jest zdać się na profesjonalistów. Sięgajmy raczej po odzież od najbardziej doświadczonych i najbardziej uznanych producentów światowych. Pozwoli nam to zagwarantować sobie odpowiednio dobry poziom komfortu oraz bezpieczeństwa na alpejskich szlakach. Alpejski trekking będzie od nas wymagać przede wszystkim następujących elementów wyposażenia:

  • Obuwie trekkingowe – powinno być bardzo wygodne i dobrze dopasowane do nogi. Musi sprawdzać się w zróżnicowanym terenie. Najlepiej jeśli będzie już przetestowane w boju i rozchodzone. Nie należy brać nowego, nie sprawdzonego obuwia na szlak. Zawsze przecież może być niedopasowane, a nie ma nic gorszego niż obtarcia czy też odciski na trasach alpejskich.
  • Odzież trekkingowa – chodzi o odzież, która zagwarantuje nam odpowiednio komfortowe warunki poruszania się. Pamiętajmy, że wybieramy się na jesień, a więc lepiej mieć ze sobą nieco cieplejszą odzież, niż gdybyśmy to robili w lecie. Dodatkowo, obowiązkowo trzeba posiadać zapasową kurtkę i komplet bielizny termoaktywnej. Pozwoli nam to zapewnić sobie wyższy poziom komfortu na wypadek załamania pogody.

Oczywiście dodatkowo musimy zaopatrzyć się w plecak, dobrej klasy śpiwór i karimatę, aby móc bezpiecznie nocować w górskich schroniskach. W plecaku koniecznie powinien też znaleźć się termos na ciepłą kawę lub herbatę, oraz pojemnik na zwykłą, czystą wodę. Do tego wszystkiego, niezbędnym elementem jest także apteczka pierwszej pomocy. Na szlaku zawsze może się coś przytrafić, co będzie wymagać opatrzenia ran, czy też dezynfekcji.

Dobry plan na trekking.

Planując jesienne trekkingi w Alpach wokół masywu Mont Blanc, koniecznie trzeba przemyśleć sporo kwestii. Musimy uwzględnić długość naszego pobytu, poziom doświadczenia, oraz możliwości fizyczne. Trasy powinniśmy dobierać tak, aby spokojnie, swoim własnym tempem zdążyć do następnego schroniska, czy też hotelu, w zależności od opcji jaka nam bardziej odpowiada. Najlepiej nie planujmy tras zbyt długich. Lepiej mieć zapas czasu do zachodu słońca niż zgubić się po ciemku w górach. Musimy także uwzględnić poziom trudności poszczególnych tras. Trzeba pamiętać, ż każdy alpejski trekking zawsze stawia przed nami spore wymagania. Mierzmy siły na zamiary, a dopiero potem wychodźmy na trasę. To na pewno pozwoli uniknąć nam wielu nieprzyjemnych niespodzianek.