12/09/2020

Bezpieczna eksploatacja elektryczności.

By grawertop

Prąd elektryczny towarzyszy nam niemalże na co dzień. Trudno jest znaleźć chwile w naszym życiu, kiedy nie mamy dostępu do elektryczności. Nawet na łonie natury korzystamy przecież z telefonów komórkowych, które zasilane są prądem elektrycznym. W naszych domach trudno sobie wyobrazić w ogóle normalne funkcjonowanie bez prądu elektrycznego. Trzeba jednakże zdawać sobie sprawę z tego, iż niesie to za sobą pewne zagrożenia. Chodzi tutaj o to, iż prąd elektryczny sam w sobie może doprowadzić do wybuchu pożaru albo porażenia człowieka a jego wyniku nawet do śmierci. Dlatego też, tak bardzo istotną kwestią jest tutaj bezpieczna eksploatacja elektryczności w naszych domach.

Czy bezpieczna eksploatacja elektryczności jest trudna do osiągnięcia?

bezpieczna instalacja elektrycznaTo oczywiście będzie zależne od kilku kwestii, zarówno technicznych, jak i typowo ludzkich. Aby bezpieczna eksploatacja elektryczności była możliwa, należy spełnić poniższe przesłanki:

  • Instalacja elektryczna musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami, bez jakichkolwiek samowolnych przeróbek.
  • Wszystkie gniazdka elektryczne i łączniki oświetleniowe powinny być sprawne.
  • Urządzenia elektryczne, które eksploatujemy w domu także powinny być sprawne.
  • Podczas pracy z elektrycznością należy zawsze mieć suche ręce – woda jest dobrym przewodnikiem prądu. Korzystając z urządzeń elektrycznych z mokrymi rękami podnosimy poziom ryzyka porażenia prądem elektrycznym.
  • Przestrzegamy podstawowych zasad BHP wyszczególnionych przy poszczególnych urządzeniach elektrycznych.

Jeśli instalacja będzie wykonana poprawnie a wszystkie elementy i urządzenia będą w 100% sprawne, ryzyko jakichkolwiek wypadków diametralnie spada. Niemniej jednak nie znika całkowicie. Zawsze bowiem pozostaje czynnik ludzki, który jest przyczyną największej liczby wypadków. Rutyna, bałaganiarstwo, brak podstawowej wiedzy, czy też normalna, najzwyklejsza głupota. To najczęściej spotykane przyczyny wypadków powodowanych przez człowieka. Warto więc pamiętać o tym, aby pracując z zastosowaniem prądu elektrycznego być zawsze skoncentrowanym i uważnym. Dzięki temu możemy uniknąć bardzo poważnych w konsekwencjach wypadków.

Elementy instalacji elektrycznej a ich wpływ na bezpieczeństwo.

Bezpieczna eksploatacja elektryczności wymaga przede wszystkim tego, aby wszystkie łączniki i gniazdka elektryczne były sprawne i najwyższej jakości. Stosowanie elementów podłej jakości, niestety tylko zwiększa ryzyko wypadkowe. Warto więc zadbać o to, aby elementy takie jak gniazdka elektryczne i łączniki prądu były jak najlepsze. Bardzo dobrze tutaj sprawdzają się na przykład gniazdka elektryczne Simon. Zapewniają one nam wysoki poziom jakości wykonania, a co za tym idzie, także gwarantują bezpieczeństwo. Dodatkowo, tego typu gniazdka stosunkowo łatwo możemy dopasować do naszych potrzeb estetycznych. Gniazdka elektryczne Simon występują w wielu różnych liniach estetycznych i wzorniczych, co pozwala na skuteczne ich dopasowanie do estetyki naszych wnętrz.

Podsumowanie

Jednym słowem bezpieczna eksploatacja elektryczności jest jak najbardziej możliwa, aczkolwiek trzeba skupić się na detalach. Ciągła uwaga podczas pracy z prądem, oraz stosowanie sprawnych urządzeń wysokiej jakości znacznie podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa, o czym warto tutaj pamiętać.