21/06/2021

Charakterystyka win chilijskich

By grawertop

Wina chilijskie są cenione na całym świecie przez koneserów tych trunków. Uprawie winorośli sprzyja klimat w tym kraju, wyjątkowo łagodny i stabilny w regionach słynnych z winnic, a jednocześnie powodujący, że nie są one atakowane przez filokserę – gatunek mszycy. Eleganckie i wykwintne wina chilijskie to znakomity dodatek do kolacji lub lunchu, a znaleźć je można m.in. w sklepie internetowym Winoland.com.

Historia win chilijskich

Historia uprawy win chilijskich sięga 450 lat wstecz i okresu podboju Chile przez Hiszpanię. Południowoamerykański teren stał się dogodnym miejscem do uprawy szczepów przywiezionych z Hiszpanii, a następnie z całego świata. Szczególnie dużo rozmaitych szczepów pojawiło się w Chile w XIX wieku, kiedy Francuz Claude Gay sprowadził tam aż 70 odmian winorośli z całego świata. Za przełom uznawany jest także rok 1851, kiedy Silvestre Ochagavia sprowadził na teren Chile i zasadził w swojej winnicy najszlachetniejsze odmiany francuskich winorośli.

Charakterystyka win chilijskich

Wina chilijskie charakteryzują się bogactwem smaków i zapachów, wyrazistym, a zarazem delikatnym smakiem, który pozwala na dobranie ich do różnego rodzaju potraw. Ich walory zależą oczywiście od regionu, w którym są uprawiane, np. wina chilijskie z Malleco Volley odznaczają się świeżością połączoną z odrobiną pikantnego smaku i aromatu, a wina z regionu Maule mają wyrazistą kwasowość, ale jednocześnie miękki i delikatny smak suszonych śliwek.

Czerwone wina z Chile w sklepie Winoland

W ofercie sklepu Winoland można znaleźć chilijskie wina starannie dobrane pod względem smaku i aromatu, a także w korzystnych cenach. Do dań mięsnych z cielęciny, drobiu, wołowiny czy dziczyzny polecamy m.in. Manantiales Cabernet Sauvignon o intensywnym rubinowym kolorze i smaku czerwonych owoców z odrobiną pikanterii, leżakujący przez trzy miesiące w kadziach ze stali nierdzewnej, co pozwala wycisnąć z jego składników maksimum smaku i zapachu. Degustację dań mięsnych może urozmaicić także Cousino Macul Antiguas Reserva Cabernet Sauvignon, utrzymane w klasycznym stylu, łączącym elegancję tradycyjnych win z ekscytującym charakterem Nowego Świata. Dojrzewające przez 12 miesięcy w dębowych beczkach wino ma intensywny, jasnorubinowy kolor oraz oszałamiający bukiet śliwek, malin, wiśni i nuty kwiatowej ze świeżym pieprzem, ustępujące miejsca aromatom toffi z wanilią i wędzonym zapachom.

Białe wina z Chile

Choć Chile słynie przede wszystkim z uprawy szczepów do win czerwonych, to w ofercie Winoland.com znalazły się także wina chilijskie białe. Ich wielbiciele znajdą wśród nich doskonałe wino Sauvignon Blanc Geiser Tatio Reserva o nutach grejpfrutowych i posmaku wapna czy też Cousino Macul Antiguas Reserva Chardonnay z aromatem świeżego ananasa, miodu i marakui. Na pilną uwagę z pewnością zasługuje nietuzinkowe Manantiales Reserva Riesling z doliny Casablanca o świeżych aromatach cytrusowych oraz tonach kwiatowych, będące prawdziwym hitem naszej oferty.