17/05/2021

Co powoduje prezbiopię?

By grawertop

Prezbiopia, wada wzroku nazywana również starowzrocznością, występuje u ludzi po 40 roku życia. Jest ona wynikiem naturalnych procesów starzenia się organizmu. Łatwo ją rozpoznać. Jeśli dana osoba oddala od siebie różne przedmioty, aby coś z nich odczytać, oznacza to z dużym prawdopodobieństwem prezbiopię.

Przyczyny prezbiopii

Prezbiopia związana jest z pogorszeniem się pracy soczewki oka, która w młodości jest elastyczna i z łatwością zmienia swój kształt. Jej zadaniem jest załamywanie promieni świetlnych i przepuszczanie ich na siatkówkę. Za każdym razem musi ona dopasować swój kształt do odległości, w jakiej widzimy dany przedmiot. Niestety, wraz z wiekiem soczewka twardnienie i nie jest w stanie działać precyzyjnie. Zaczyna ona skupiać światło poza siatkówką, co skutkuje rozmazaniem obrazu. Wiele osób ma poczucie, że prezbiopia pojawiła się u nich nagle, tak naprawdę jest ona jednak wynikiem kilkuletnich procesów. Jej stopień nasilenia i moment pojawienia się jest sprawą indywidualną. Jedno jest pewne – prezbiopii nie da się uniknąć – więcej dowiesz się tutaj: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/prezbiopia

Jak korygować prezbiopii?

Na szczęście istnieje wiele metod korygowania starowzroczności. Najprostszy to po prostu okulary. Alternatywą dla nich są wieloogniskowe soczewki kontaktowe. Warto jednak sięgnąć po sprawdzony produkt. Soczewki marki Acuvue zapewniają komfort i optymalne nawilżenie, a także blokują ponad 98 procent promieniowania UVB i 85 procent promieniowania UVA (więcej na Acuvue.pl). W niektórych przypadkach stosuje się laserową korekcję wzroku – jedno oko pozwoli wówczas na widzenie przedmiotów bliskich, a drugie oko na ostre postrzeganie przedmiotów odległych. Lekarze czasem zalecają pacjentom wymianę soczewki wewnątrzgałkowej. Istnieje także metoda wszczepiania pierścieni śródrogówkowych, która polega na wszczepieniu w rogówkę sztucznej soczewki lub krążka, co znaczenie poprawia widzenie. Należy pamiętać, że każda metoda operacyjna jest obarczona pewnym ryzykiem. Decyzja o zabiegu powinna być zawsze dokładnie przedyskutowana z lekarzem.

Wraz z wejściem w wiek średni pogarsza się kondycja soczewki oka. Nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Mamy jednak do wyboru wiele metod korekcji wady, dzięki której możemy wciąż prowadzić aktywne i satysfakcjonujące życie. Do wyboru jest kilka metod chirurgicznych. W większości przypadków w zupełności wystarczą jednak okulary czy soczewki kontaktowe. Po zauważeniu jakichkolwiek symptomów pogorszenia się wzroku należy udać się do okulisty, który zbada oczy, a także sformułuje konkretne zalecenia.