24/09/2018

Efektywna eksploatacja kabin lakierniczych.

By grawertop

kabina lakierniczaKabina lakiernicza jest jednym z ciekawszych rozwiązań dla wszelkiego rodzaju warsztatów lakierniczych. Pozwala na skuteczne zabezpieczenie strefy nakładania lakieru przed zewnętrznymi zabrudzeniami. Jest to dodatkowe pomieszczenie stawiane wewnątrz hali warsztatowej, wyposażone w niezależną sprężarkę powietrza, oraz własny system filtracji. Dzięki temu też, powietrze sprężane w celu nakładania lakieru pod ciśnieniem jest oczyszczone z lotnych zanieczyszczeń, co w znacznym stopniu podnosi jakość realizowanych prac lakierniczych. Wobec tego też, dysponując odpowiednimi funduszami, warto zainwestować je w zakup własnej kabiny lakierniczej, gdyż dzięki temu podniesiemy poziom efektywności pracy całego warsztatu.

Wybór odpowiedniej kabiny lakierniczej.

Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo różnorodnych modeli kabin lakierniczych, które będą się od siebie dość znacznie różnić. Przede wszystkim w zakresie standardowego wyposażenia, a co za tym idzie, także i ceny. Najczęściej możemy spotkać się z kabinami lakierniczymi:

  • Wyposażonymi w niezależne systemy sprężania i oczyszczania powietrza
  • Przystosowanymi do korzystania z warsztatowych systemów sprężania i oczyszczania powietrza.

Wybór konkretnego rozwiązania w tym przypadku uzależniony będzie od tego, czy zainstalowane na obiekcie systemy sprężania i oczyszczania powietrza będą wystarczająco dobre, aby zapewnić obsługę także i kabiny lakierniczej. Jeśli nie mamy takich możliwości i odpowiedniego zapasu mocy przerobowej, trzeba będzie zainwestować w kosztowniejszą kabinę lakierniczą z własnymi systemami tego typu. Bardzo ważną kwestią, niezależnie od typu zakupionej kabiny, będzie tutaj niewątpliwie filtr do kabiny lakierniczej. Każda posiada bowiem wewnętrzny filtr powietrza, który musi być regularnie wymieniany. Nawet kabiny korzystające z naszych warsztatowych systemów oczyszczania powietrza są wyposażone w dodatkowy filtr, który dodatkowo podnosi jakość oczyszczania powietrza, aby wewnątrz zapewnić maksymalnie czystą atmosferę roboczą.

Pozostałe rozwiązania podnoszące czystość atmosfery roboczej.

Oczywiście, sama filtracja mechaniczna to nie wszystko, bowiem zarówno w pomieszczeniach warsztatowych, jak i w samej kabinie lakierniczej, zawsze będzie unosić się sporo zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczenia chemiczne, czyli tzw. mgiełka lakiernicza. W celu absorpcji tych zanieczyszczeń montowane są zarówno w pomieszczeniach jak i w kabinie dodatkowe systemy filtracji, a będą to:

Są to filtry typu osadowego, które wchłaniają osadzające się na nich zanieczyszczenia, tym samym nie dopuszczając do ich ponownego unoszenia się i wywierania negatywnego wpływu na jakość realizowanych prac. trzeba tutaj więc powiedzieć, iż wyposażenie kabiny lakierniczej oraz pozostałych pomieszczeń warsztatowych w tego typu filtry to obecnie podstawa, jeśli chodzi o jakość realizowanych prac lakierniczych.