31/01/2019

Geosiatka stosowana do wzmacniania gruntu

By grawertop

geosiatka_3Geosiatki to materiały geosyntetyczne o bardzo szerokim zastosowaniu w budownictwie. Mamy tutaj do czynienia z dość sporą ilością różnych modeli geosiatek o stosunkowo zróżnicowanych właściwościach. Przede wszystkim jednak Geosiatki będą stosowane w zakresie wzmacniania gruntu i jego stabilizacji. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka róznych typów i modeli geosiatek a będą to Miragrid GX, Polgrid BX, Polgrid UX, oraz dodatkowe geosiatki GLASSTECH stosowane głównie podczas budowy i remontu dróg oraz autostrad. Warto tutaj przyjrzeć się każdej z nich, bowiem są to wyjątkowo ciekawe materiały geosyntetyczne, których zastosowanie będzie nieść za sobą całkiem spore korzyści.

Główne zastosowanie geosiatek.

Przede wszystkim warto sobie tutaj powiedzieć, iż geosiatka będzie po prostu płaskim materiałem geosyntetycznym, wykonanym z włókien poliestrowych, bądź polipropylenowych, której zadaniem będzie wzmocnienie i stabilizacja warstwy gruntu. W zależności od konkretnego modelu, geosiatka stosowana do wzmacniania gruntu będzie zapewniać zupełnie inne parametry techniczne oraz możliwości. Trzeba tutaj więc bardzo umiejętnie dobierać poszczególne modele geosiatek do konkretnych prac, bowiem tylko w taki sposób można będzie w pełni wykorzystać ich właściwości.

  • Geosiatki Miragrid GX – to poliestrowe siatki powleczone polimerową powłoka ochronną. Charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości na rozciąganie, czy też dobrymi właściwościami tarcia w stosunku do gruboziarnistego podłoża. Materaiłe idealny do stabilizacji gruntów w budownictwie drogowymi i kolejowym. Stosowany także do zabezpieczania skarp składowisk odpadów, czy tez w przypadku budowy murów oporowych w połączeniu z prefabrykatami betonowymi.
  • Geosiatki Polgrid BX – to geosiatka dwukierunkowa o otwartej strukturze, w postaci georusztu. Charakteryzuje się sztywnymi węzłami włókien, co zapewnia bardzo dobre warunki oparcia dla kruszywa kamiennego. Jest to geosiatka wykorzystywana w budowie dróg i innych powierzchni obciążonych ruchem. Stosowana głównie przy wzmocnieniach warstwy podbudowy, celem zwiększenia jej wytrzymałości na obciążenia eksploatacyjne.
  • Geosiatki Polgrid UX – to z kolei geosiatka jednokierunkowa o sztywnych węzłach. Zapewniają wysoki poziom wytrzymałości materiału, poprzez wcześniejsze rozciąganie perforowanych pasm w kierunku podłużnym. Stosowane są podobnie jak geosiatki Polgrid BX to prac związanych z budową dróg, torowisk, placów manewrowych. Do wzmocnienia podtorza. Wszędzie tam, gdzie należy konstrukcje ziemne dodatkowo wzmocnić i zabezpieczyć przez obciążeniami eksploatacyjnymi.
  • Geosiatki GLASSTECH – geosiatki stosowane głównie w pracach związanych z budową i remontem dróg. Przeznaczone do wzmacniania warstw asfaltowych nawierzchni podatnych na obciążenia eksploatacyjne. Zastosowanie geosiatki w procesie zbrojenia konstrukcji będzie wpływać na zwiększenie trwałości nawierzchni asfaltowej.

Generalnie rzecz więc ujmując, mamy tutaj do czynienia z całym szeregiem różnorodnych geosiatek o stosunkowo zbliżonym aczkolwiek różnym zastosowaniu. Przede wszystkim jednak są one wykorzystywane w budownictwie drogowym oraz kolejowym, choć niejednokrotnie znajdą także inne zastosowania.