06/12/2019

Grzejniki kanałowe a ścienne. Które rozwiązanie jest lepsze?

By grawertop

Porównywanie różnorodnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych to bardzo istotna kwestia, bowiem pokazuje nam, w jakich warunkach, dany system sprawdza się najlepiej. Dzięki takiej wiedzy, możemy bardzo skutecznie wdrażać różnorodne innowacje w zakresie ogrzewania naszych pomieszczeń mieszkalnych. Jednym z takich rozwiązań, bardzo nowoczesnych, jest grzejnik kanałowy, który możemy zamontować w zastępstwie tradycyjnego grzejnika ściennego. Oczywiście, będziemy musieli spełnić pewne wymagania w zakresie montażu. Niemniej jednak, w wielu przypadkach nie powinniśmy mieć większych trudności z wdrożeniem ogrzewania kanałowego w naszych domach.

Jak działa grzejnik kanałowy?

Przede wszystkim trzeba sobie tutaj powiedzieć nieco szerzej o samych grzenikach kanałowych i o zasadach ich działania. W tradycyjnych grzejnikach ściennych, zimne powietrze w pomieszczeniu, znajdujące się na dole, trafia do grzejnika, gdzie jest rozgrzewane i skutkiem tego, w myśl zasady konwekcji, zaczyna unosić się do góry. Największa część powietrza wędruje wewnątrz kanałów grzejnika, lub też pomiędzy jego płytami. W miarę przesuwania się ku górze, powietrza rozgrzewa się coraz bardziej, i nabiera coraz większej prędkości, aż w końcu jest wyrzucone z grzejnika w kierunku pomieszczenia. Obecnie praktycznie każdy producent grzejników ściennych stale unowocześnia swoje grzejniki, aby powietrze wyrzucane do pomieszczenia, było kierowane na pomieszczenie a nie prosto ku górze. Daje to większą efektywność grzewczą.

W przypadku zaś grzejników kanałowych, to są one zamontowane w podłodze. Tutaj powietrze samo się nie dostanie. Trzeba je do tego zmusić poprzez montaż wentylatorów w grzejnikach. Obecnie, każdy grzejnik kanałowy ma zamontowany cichy i ekonomiczny wentylator. Będzie on z jednej strony zasysać chłodne powietrze, a drugiej wypychać je poprzez sieć nagrzewnicy. Dzięki temu na bieżąco będzie podgrzewane i wyrzucone w kierunku pomieszczenia. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, iż niezależnie od temperatury na kotle grzewczym, ruch powietrza będzie zawsze tak samo intensywny. Przekłada się na to na szybsze rozprowadzanie ciepła, a więc szybsze nagrzewanie pomieszczenia.

Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania ogrzewania kanałowego?

Poza kwestiami wymienionymi powyżej, ogrzewanie kanałowe zapewnia nam także inne korzyści. Do najważniejszych należy tutaj zaliczyć kwestie związane z oszczędnościami oraz z podniesionym poziomem komfortu w pomieszczeniach mieszkalnych. Zyskujemy także dodatkową przestrzeń, bowiem nie trzeba już przykręcać do ścianach grzejników ściennych, które nie dość ze zabierają przestrzeń to jeszcze regularnie zabrudzają nasze ściany. Jednym słowem jest to rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, którego wdrożenie w naszych domach warto przemyśleć. Może się to bowiem okazać, jednym z lepszych i bardziej korzystnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszego domu.