24/02/2016

Kontrola nad światłem dziennym w mieszkaniu.

By grawertop

plisy1Światło dzienne to bardzo istotny element, który należy bardzo umiejętnie wykorzystywać, zarówno w celu oszczędności na energii elektrycznej, jak i w celach wywierania wpływu na estetykę pomieszczeń mieszkalnych. Mamy po temu dość różnorodne możliwości, gdyż poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii zasłaniania okien od wewnątrz, możemy dowolnie wywierać wpływ na natężenie i kolorystykę światła dziennego, wpadającego do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. W poniższym tekście postaramy się pokazać najważniejsze możliwości w tym zakresie, oraz przedstawić ich podstawowe wady oraz zalety. Zapraszamy do lektury każdego zainteresowanego tą tematyką, aby umożliwić czytelnikowi poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne.

Rolety to bardzo zmyślne urządzenia, które możemy rozwijać na całej płaszczyźnie okna, zasłaniając zupełnie ich prześwit, przy czym różnica polega na funkcjonalności rolet zewnętrznych oraz wewnętrznych. W przypadku tych zewnętrznych, mamy do czynienia z możliwością całkowitego odcięcia dopływy światła dziennego, przy jednoczesnym zasłonięciu okna, co ma za zadanie zabezpieczenie go przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, przede wszystkim atmosferycznych, takich jak chociażby gradobicie. Natomiast w przypadku wewnętrznych, poprzez ich kolorystykę, możemy wpływać na kolorystykę światła wpadającego do wnętrza naszych pomieszczeń. Cechą wspólną będzie tutaj możliwość zakrycia wnętrza pomieszczenia przed ciekawskim okiem sąsiadów i przechodniów.

Żaluzje i plisy.

Żaluzje z kolei stanowią perfekcyjne rozwiązanie we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach biurowych, zapewniając możliwość przyciemniania wnętrza, co jest przydatne w przypadku posiadania biura od południowej strony, szczególnie latem, kiedy słońce jest wyjątkowo bezlitosne. Plisy z kolei stanowią rozwiązanie specjalnie przeznaczone do zasłaniania okien o wyjątkowo nietypowych kształtach, czyli dla przykładu okrągłych oraz trójkątnych. Są zaprojektowane w sposób zbliżony do rolet, aczkolwiek można się doszukać także podobieństwa do błon skrzydłowych nietoperzy. Generalnie zasada ich działania jest taka, aby po rozłożeniu zasłaniały okno, pozwalając jednak przedostawać się niewielkiej ilości światła, co będzie wpływać na możliwość kształtowania nastroju wewnątrz.

Podsumowanie.

Niezależnie jednak od tego, na jakiego rodzaju rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy, najbardziej istotną kwestią będzie tutaj jakość wykonania. Zarówno rolety, jak również plisy i żaluzje, powinny być dobrej jakości, aby ułatwić nam ich eksploatację oraz zapewnić komfortowe korzystanie z pomieszczeń mieszkalnych, niezależnie od natężenia światła słonecznego wpadającego do wnętrza naszych pomieszczeń. Dobre rolety, plisy i żaluzje, można kupić u dostawcy Budrim Karolux, do którego sklepów serdecznie zapraszamy.