Leczenie łuszczycy ziołami
29/10/2022

Leczenie łuszczycy ziołami.

By grawertop

Skuteczne leczenie łuszczycy ziołami jest jak najbardziej możliwe. W procesie leczenia tej dolegliwości, możemy wykorzystać pewne zioła, która mogą przynosić ukojenie. Przede wszystkim jednak, jeśli zauważymy charakterystyczne dla tej choroby zmiany skórne, należy wybrać się do lekarza. Koniecznością będzie przeprowadzenie właściwych badań, mających na celu określenie przebiegu leczenia. Będzie ono bowiem zależne od poziomu zaawansowania choroby.

Czym charakteryzuje się łuszczyca?

Łuszczyca to przewlekła i niezakaźna ogólnoustrojowa choroba zapalna. W jej przebiegu, na ciele chorego, przede wszystkim na łokciach, kolanach czy też na skórze głowy, pojawiają się czerwone, łuszczące się plamy. Towarzyszy im swędzenie oraz inne, stosunkowo nieprzyjemne dolegliwości. Zmiany skórne, pojawiające się w przebiegu choroby, wynikają z zaburzenia procesu regeneracji naskórka. Początkowo jest to wykwit pierwotny, czyli wyraźna, czerwonobrunatna grudka o złuszczającej się powierzchni. Z czasem, zmiany skórne stają się większe, nawet do kilku centymetrów. Po ich zdrapaniu, ukazuje się błyszcząca skóra, wyglądająca, jakby pokryta woskiem (objaw świecy stearynowej).

Generalnie, jest to choroba nieuleczalna, toteż jej leczenie polega głównie na ograniczeniu nieprzyjemnych dolegliwości i doprowadzenie do remisji. W toku leczenia wykorzystywane są różne preparaty, przede wszystkim do leczenia miejscowego. Możliwe jest także leczenie łuszczycy ziołami, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne.

Leczenie łuszczycy ziołami.

Tak jak już powiedzieliśmy, możliwe jest także skuteczne leczenie łuszczycy ziołami. Trzeba tutaj jednakże prawidłowo dobrać, odpowiednie zioła, które pomogą w procesie leczenia, głownie poprzez łagodzenie nieprzyjemnych efektów choroby. Pozwalają one na efektywne ograniczanie stanu zapalnego skóry. Z reguły, preparaty ziołowe na łuszczycę, stosowane będą miejscowo, do codziennej pielęgnacji objętej zmianami skóry. Są także wykorzystywane jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Do najpopularniejszych ziół, dzięki którym prowadzone jest skuteczne leczenie łuszczycy ziołami, zaliczamy:

  • Nasiana wiesiołka
  • Nasiona ogórecznika
  • Nasiona czarnuszki siewnej
  • Nasiona lnu

Są to bardzo dobre zioła na problem z łuszczycą, zawierające duże ilości NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych), czyli kwasów omega-3 i omega-6. W tym zakresie wykorzystywane są także oleje z pestek czarnej porzeczki oraz z nasion konopi siewnej. Preparaty te przynoszą ukojenie w świądzie oraz usprawniają nawilżanie, objętej zmianami chorobowymi skóry.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż leczenie łuszczycy ziołami, może być stosowane zarówno samodzielnie, jak również, jako uzupełnienie prowadzonej terapii farmakologicznej. Dobre wykorzystanie zalet wszelkiego rodzaju surowców zielarskich, szczególnie tych, wymienionych powyżej, pozwoli na jeszcze lepszy przebieg procesu leczenia tej dolegliwości. Warto także podkreślić, iż w ostatnim czasie, leczenie łuszczycy ziołami, jest coraz częściej wykorzystywane w procesie minimalizacji negatywnych objawów choroby.